Skoči do osrednje vsebine

Ali je dovoljeno kopanje v območju Nature 2000?

Kopanje oz. plavanje na območju Nature 2000 ni splošno prepovedano. Na nekaterih območjih Nature 2000 je zaradi ohranjanja tamkajšnjih vrst ali habitatnih tipov kopanje omejeno ali prepovedano s posebnimi (dodatnimi) predpisi (npr. v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok, visokogorskih jezerih (Triglavski narodni park) idr.). Kopanje ali plavanje z Zakonom o vodah uvrščamo v t. i. splošno rabo vode, kot tudi npr. veslanje. Pomembno je, da z našimi dejavnostmi ne ogrožamo tamkajšnjih živalskih in rastlinskih vrst. V kolikor plavalca spremlja tudi ekipa v čolnu, pa je potrebno upoštevati plovbni režim na celinskih vodah. 

Kopanje v rekah, jezerih in morju ni omejeno le na območja s statusom kopalne vode. Kopamo se lahko povsod, kjer ni izrecno prepovedano, pri čemer je potrebno paziti na varnost kopalca in upoštevati trenutne vodne razmere, saj so razmere v vodi zelo spremenljive. Priporočamo vam, da za kopanje v površinskih vodah uporabljate območja, ki so temu namenjena in tudi vključena v redno spremljanje kakovosti vode (t. i. kopalne vode). Kopalne vode delimo na kopalna območja in naravna kopališča. 

Ali je dovoljeno kampiranje v območjih Nature 2000?

V Sloveniji kampiranje na javnem kraju, ki za to ni določen, ali na zasebnem prostoru brez soglasja lastnika ali posestnika, ni dovoljeno (Zakon o varstvu javnega reda in miru, 18. člen). Enako velja za prenočevanje na javnih krajih ali drugih dostopnih prostorih, ki za to niso namenjeni (Zakon o varstvu javnega reda in miru, 10. člen). 

Zadnja sprememba: 06. 02. 2023

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE