Skoči do osrednje vsebine

Primer dobre prakse v kmetijstvu: Kaj prinaša izboljšana operacija VTR v letu 2022?

Naziv prijavitelja: KGZS – Zavod Ljubljana

Partnerji in sodelujoči:
KGZ Ljubljana – svetovalna služba
Zavod RS za varstvo narave
Kmetje 

Območja Nature 2000: Ljubljansko barje (SI5000014)

Kratka predstavitev: Na slovensko nagrado 2000 se prijavljamo zaradi mnenja, da smo v vseh teh letih naredili veliko za ohranjanje narave in biodiverzitete- predvsem s komunikacijo in svetovanjem kmetom na terenu, v predavalnicah, v pisarni. Poudarek je bil na samem pomenu ohranjanja narave, kot seveda z vključevanjem v razne KOPOP ukrepe, še posebej v letu 2022, ko smo prednostno svetovali kmetom o novi različici ukrepa VTR, kar nam lepo prikazuje tudi posnetek na youtubu. Predavanja, izobraževanja kmetom potekajo skozi celo leto, najbolj pogosta so seveda pred subvencijsko kampanjo in med njo. Odličen primer dobre prakse so bile tudi demonstracijske delavnice na terenu, kjer smo s predavanjem in hkrati praktičnem prikazu, v živo predstavili kmetom razne ukrepe, s katerimi ohranjamo ogrožene ptice, žuželke, habitatne tipe in tako pripomoremo k samem ohranjanju narave- biodiverzitete. Zavedamo se pomena ohranjanja narave, zato vsak dan izobražujemo, svetujemo, informiramo kmetije glede raznih ukrepov, s katerimi varujemo naravo, vzpodbujamo jih tudi za vključitev v ekološko kmetovanje, za previdno oz. omejeno uporabo gnojil in fitofarmacevtskih sredstev, pomagamo jim prilagoditi njihove prakse, da bodo bolje pripravljeni na izzive, ki jih prinašajo podnebne spremembe, kot so suše, poplave in ekstremni vremenski pojavi. Na splošno kmetijski svetovalci igramo pomembno vlogo pri povezovanju kmetijstva in varstva narave ter spodbujanju praks, ki prispevajo k trajnostnemu ravnanju z naravnimi viri.

Sodelovanje z organizacijami in lastniki zemljišč pri obnovi kalov v projektu VrH Julijcev

Naziv prijavitelja: Javni zavod Triglavski narodni park

Partnerji in sodelujoči:
Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP), Zavod Republike Slovenija za varstvo narave (ZRSVN), Zavod za gozdove Slovenije (ZGS),
Zavod za ribištvo Slovenije (ZZRS), Turizem Bohinj, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), Občina Tolmin, 
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), 
Planinska zveza Slovenije (PZS), Agrarna skupnost Srednja vas v Bohinju, Agrarna skupnost na planini Podkuk, Komunala Tolmin d. o. o.,
Ministrstvo za naravne vire in prostor, Center za kartografijo favne in flore (CKFF), Slovenska vojska, Zavod RS za varstvo kulturne dediščine, ArheoAlpe

Območja Nature 2000: POO Julijske Alpe (SI3000253), POV Julijci (SI5000019)

Kratka predstavitev: Obnova 15 kalov pretežno v visokogorju Triglavskega narodnega parka je primer dobre prakse sodelovanja zelo pestrega nabora naravovarstvenih in kmetijskih organizacij ter tudi takšnih, kot je Slovenska vojska, za katere si ne bi predstavljali, da so bile nepogrešljive pri obnovi. Obnova je potekala v projektu VrH Julijcev, ki je bil namenjen izboljšanju stanja osmih kvalifikacijskih vrst (med njimi veliki pupek in hribski urh) in štirih habitatnih tipov na območjih Natura 2000 v Triglavskem narodnem parku, stanje katerih je bilo ocenjeno kot neugodno ali celo slabo brez pričakovanega izboljšanja v prihodnosti. Sam proces načrtovanja je potekal dve leti za pridobitev ustreznih projektnih nalog, ki so upoštevale zahteve predhodno pridobljenih soglasij. Izvedba je vključevala zelo širok spekter nalog, usklajevanja med različnimi strokovnimi organizacijami in izvajalci, dodaten izziv pa je predstavljalo tudi vreme - velike količine padavin so zahtevale praktično dnevno črpanje vode med obnovo.

Zavod PARNAS – protagonist sodelovanja za ohranjanje biodiverzitete in trajnostni razvoj na območju Natura 2000 Mišja dolina

Naziv prijavitelja: Zavod Republike Slovenije za varstvo narave 

Partnerji in sodelujoči: 
Nominiran projektni partner: Zavod PARNAS

Vsi sodelujoči v projektu: 
Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (vodilni partner)
Občina Bled
Občina Logatec
Občina Trzin 
PARNAS Zavod za kulturo in turizem Velike Lašče (Zavod PARNAS)

Območja Nature 2000: Mišja dolina (SI3000297)

Kratka predstavitev:  Zavod PARNAS je nevladna organizacija, ki je na področju ohranjanja narave in povezovanja slednje s kulturno dediščino in lokalnim prebivalstvom aktivna že dve desetletji. Osredotoča se na ozaveščanje in vključevanje lokalne skupnosti v projekte varstva narave, zlasti na območju Natura 2000 Mišja dolina.

V letih 2017-2023 je bil Zavod PARNAS partner projekta Marja, kjer je na projektnem območju Mišja dolina vzpostavil dialog z lokalno skupnostjo in prebivalce aktivno vključil v oblikovanje in izvedbo naravovarstvenih aktivnosti. S tem je postal ključni partner, brez katerega projekta sploh ne bi bilo možno izpeljati, saj so aktivnosti potekale na zasebnih zemljiščih, prav Zavod PARNAS pa je v skrbi za naravo povezal lastnike zemljišč, kmetovalce, strokovnjake in društva.

Zavod PARNAS posebno skrb namenja aktivaciji potenciala mladih strokovnjakov iz lokalnega okolja. Njihov prispevek so vsebina interpretacijskega centra Mišja dolina Natura 2000 in učne poti, razvoj mobilne aplikacije ter video vsebine.

Gonilna sila Zavoda PARNAS, ga. Metka Starič, je z neverjetnim občutkom za naravo, za kulturno dediščino in še posebej za domačega človeka te povezala in zaorala ledino pri ohranjanju dediščine na Velikolaškem. V svojem okolju ustvarja sinergijo, v kateri ima ohranjanje narave pomembno vlogo. V lokalno ponudbo je trdno in neločljivo vtkala dotlej neopaženo bogato naravno dediščino in ji v lokalnem okolju zagotovila mesto, ki ji pripada. Je prva, ki je že pred uradno uvrstitvijo Mišje doline v omrežje Natura 2000 postavila naravo na zemljevid lokalne identitete. Že zato, pa tudi zaradi ključne vloge v projektu Marja smo prepričani, da si zasluži nagrado Natura 2000.

Zadnja sprememba: 16. 09. 2024

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE