Skip to main content

3. mednarodna konferenca LIFE integriranih projektov na Finskem

Finsko ministrstvo za okolje in podnebne spremembe je septembra gostilo 3. mednarodno srečanje LIFE integriranih projektov, ki se ga je kot edina slovenska predstavnica udeležila vodja LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji Maja Cipot. Na 3-dnevni konferenci se je predstavilo 46 projektov iz 22 držav članic EU.

V uvodu prvega dne sta udeležence - vodje in koordinatorje LIFE integriranih projektov pozdravila Maria Ohisalo, finska ministrica za okolje in podnebne spremembe, in Jean-Claude Merciol, vodja enote LIFE pri Evropski komisiji (DG ENV D4). Na konferenci je udeležence pozdravil tudi dolgoletni vodja programa LIFE pri Evropski izvajalski agenciji za podnebje, infrastrukturo in okolje (CINEA) Angelo Salsi, ki je 1. oktobra letos po 30 letih dela na LIFE programu odšel v pokoj. Program prvega dne je vključeval predstavitev finskega modela upravljanja in načrtovanja integriranih projektov programa LIFE in nacionalne strategije. 

Slovenske LIFE integrirane projekte je zastopala Maja Cipot, vodja projekta LIFE-IP NATURA.SI iz Ministrstva za okolje in prostor, ki je o izkušnjah na konferenci povedala: “Ministrstvo za okolje in prostor je letos tretjič sodelovalo na konferenci LIFE integriranih projektov in po dobrih dveh letih spletnih srečanj je bilo res dobrodošlo, da smo se vrnili v stare tirnice konferenc. Vpogled v delo kolegov v drugih državah je neprecenljiv in hkrati daje možnost, da skupaj oblikujemo načine, kako izboljšati upravljanje LIFE integriranih projektov v prihodnosti. Projekti so si med seboj zelo različni, vendar se vsi srečujemo s podobnimi izzivi in s skupnimi močmi lahko prispevamo k izboljšanju tako na nacionalni kot evropski ravni.”

S sodelovanjem do izboljšav na evropski ravni

Drugi dan je bil namenjen izmenjavi izkušenj z izvajanjem LIFE integriranih projektov. Udeleženci so predstavljali dobre prakse in izmenjavali izkušnje na delavnicah, ki so bile posvečene različnim tematikam: naravi, vodam, okolju, podnebnim spremembam ipd. Razpravljali so o organizacijskih izboljšavah programa LIFE za integrirane projekte, iskali načine za boljše mednarodno sodelovanje in učinkovito povezovanje s komplementarnimi sredstvi. CINEA je predstavila tudi rezultate ankete, v kateri je sodelovalo 70 LIFE integriranih projektov. Ključne ugotovitve delavnic in ankete bo CINEA predstavila Evropski komisiji. Ob zaključku plenarnega dela konference je finsko ministrstvo organiziralo tudi slavnostno večerjo za udeležence.

Zadnji dan konference je udeležence čakal celodnevni ogled dobrih praks LIFE interiranih projektov na Finskem. Gostitelji so predstavili sonaravno urejeno ribjo stezo ob elektrarni Latokartanonkoski in posestvo enega večjih kmetovalcev na Finskem, s katerim sodelujejo pri načrtovanju in izvajanju naravovarstvenih ukrepov, kot so izdelava mokrišč, zavarovanje gozda in travišč ter interpretacijsko pot ob reki Koskenkoski. Terenski dan je bil tudi odlična priložnost za večje povezovanje udeležencev in deljenje izkušenj iz različnih držav.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava