Skoči do osrednje vsebine

Četrta izdaja novičnika Regljač

V projektu LIFE AMPHICON so v sodelovanju s številnimi organizacijami, društvi, prostovoljci in posamezniki pripravili četrti novičnik Regljač. V njem je pregled aktivnosti na področju varstva dvoživk in njihovih habitatov za leto 2023. V tokratni izdaji si lahko preberete o vzpostavitvi kar 130 novih mlak, akcijah prenašanja dvoživk, rezultatih študij o dvoživkah in cestah ter mnogih drugih varstvenih aktivnostih.

V štirih letih v projektu vzpostavili kar 130 novih mlak 

Večina vrst dvoživk v Sloveniji je v svojem življenjskem krogu vezana tudi na vodne habitate. Zato je eden ključnih ciljev projekta LIFE AMPHICON tudi vzpostavitev novih vodnih habitatov. Med leti 2021 in 2024 so v Kozjanskem regijskem parku, Krajinskem parku Radensko polje in Krajinskem parku Ljubljansko barje vzpostavili 130 novih mlak. 


Nova mlaka na Radenskem polju (foto: Pia Golob)

Vsaka vrsta dvoživk ima svoje zahteve, zato so velikost in obliko mlak načrtovali glede na potrebe ciljne vrste. Do sedaj vzpostavljene mlake so bile prednostno namenjene zagotavljanju razmnoževalnega habitata dvema vrstama - hribskemu urhu in velikemu pupku. Manjše in plitvejše mlake ustrezajo hribskemu urhu, medtem ko večje in globlje mlake pogosteje naseljuje veliki pupek. Jeseni bodo začeli z izkopi mlak še za plavčka, redko in ogroženo vrsto rjavih žab, pri kateri se samci v času parjenja začasno obarvajo v značilno modro barvo. Zagotovili jim bodo mlake z veliko plitvinami in globljim delom za zadrževanje vode v bolj sušnih obdobjih.

Z novo vzpostavljenimi mlakami so na projektnih območjih bistveno povečali število potencialnih mrestišč, kjer se bo voda zadrževala dovolj dolgo za uspešen razvoj ličink. Nove mlake bodo pomembno prispevale tudi k izboljšanju stanja drugih vrst dvoživk ter številnih vodnih in obvodnih organizmov.


Samica velikega pupka (foto: arhiv projekta LIFE-IP NATURA.SI)

V akcijah prenašanja dvoživk v letu 2023 zabeleženih več kot 78.000 dvoživk

V novi izdaji Regljača so predstavljeni rezultati, aktivnosti in številne terenske zanimivosti o posameznih akcijah prenašanja dvoživk čez cesto po Sloveniji. Po poročanjih organizatorjev se je teh akcij udeležilo najmanj 790 udeležencev, aktivnosti so se izvajale na dobrih 40 kilometrih cest, zabeležili pa so 78.114 živih in povoženih dvoživk. 

Akcije prenašanja dvoživk omogočajo spremljanje vsakoletnega stanja lokalnih populacij dvoživk. Na podlagi zbranih podatkov, primerjave števila vrst in njihove številčnosti v daljšem časovnem obdobju strokovnjaki dobijo vpogled v stanje in ogroženost tamkajšnjih populacij, kar je podlaga za načrtovanje ustreznih naravovarstvenih ukrepov.

V Informacijskem centru za varstvo dvoživk Slovenije se zahvaljujejo vsem udeležencem akcij za ves trud in delo in vabijo na drugo vseslovensko srečanje udeležencev akcij prenašanja dvoživk, ki bo potekalo v okviru projekta LIFE AMPHICON. Srečanje bo v soboto, 20. 9. 2025, ob 10. uri na Žabji domačiji in v Informacijskem centru za visokodebelne travniške sadovnjake v Kozjanskem parku. Več na tej povezavi

Vtise s prvega srečanja lahko preberete v aktualnem Regljaču.


Krastača na cesti (foto: Vita Polajnar)

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE