Skoči do osrednje vsebine

DARS s prilagojenim upravljanjem travnika varuje življenjski prostor dveh ogroženih vrst metuljev

V projektu LIFE-IP NATURA.SI je Zavod RS za varstvo narave (ZRSVN) v aprilu 2025 podpisal dogovor o upravljanju travnatega pobočja znotraj avtocestnega omrežja z Družbo za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS). Travnik v dogovoru je življenjsko okolje dveh vrst Nature 2000, metuljev strašničin in temni mravljiščar. Dogovor potrjuje in nadgrajuje dobro prakso, ki jo DARS na območju Nature 2000 Ličenca pri Poljčanah izvaja že od leta 2021 –prilagojeno rabo travnika, ki pomembno prispeva k ohranjanju teh redkih in močno ogroženih vrst.

Metulja strašničin in temni mravljiščar sta vezana na prisotnost hranilne rastline gosenic - zdravilne strašnice, zato jih najdemo večinoma na vlažnih in ekstenzivnih travnikih z zdravilno strašnico in gostiteljskimi vrstami mravelj iz rodu Myrmica. Pojavljata pa se lahko tudi na travnikih v zaraščanju in cestnih robovih, kjer uspeva hranilna rastlina gosenic. Za preživetje populacij potrebujeta prilagojeno košnjo (časovne prilagoditve, trava odleži vsaj dva dni, postopna košnja) in odsotnost gnojenja.


Temni mravljiščar (foto: arhiv projekta LIFE-IP NATURA.SI)

V območju Nature 2000 Ličenca pri Poljčanah se večje populacije teh dveh vrst metuljev pojavljajo le na travnatem pobočju ob avtocesti med Slovenskimi Konjicami in Slovensko Bistrico (tudi do 100 odraslih metuljev letno), medtem ko so bili na drugih lokacijah v tem območju Nature 2000 in širše v dolini Dravinje zabeleženi le posamezni metulji.

Predmet dogovora med ZRSVN in DARS je omenjen izjemno pomemben travnik na brežini avtoceste, ki se nahaja na severni meji območja Nature 2000 Ličenca pri Poljčanah. DARS je s prilagojenim upravljanjem pričel že leta 2021, z letos podpisanim dogovorom pa sta DARS in ZRSVN formalno opredelila pravila upravljanja travnika in sodelovanja. Ključni ukrep dogovora za ohranitev populacij obeh vrst metuljev je prilagojena raba travnika, ki se izvede do 15. junija ali po 15. septembru v letu, s čimer je omogočen nemoten razvojni cikel teh dveh vrst. DARS bo skrbel za izvajanje ekstenzivne kmetijske prakse, ZRSVN pa bo DARS nudil strokovno pomoč in jih vključeval v projektne aktivnosti v zvezi z ohranjanjem življenjskega okolja metuljev mravljiščarjev.


Travnik ob avtocesti, ki je predmet dogovora (foto: Zavod RS za varstvo narave)

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE