Deveta slovenska nagrada Natura 2000 podeljena v Velikih Laščah
Sodelujoči na podelitvi so si na Trubarjevi domačiji najprej ogledali film o Mišji dolini in izvedeli več o delovanju Zavoda Parnas. Župan Velikih Lašč Matjaž Hočevar je ob tem povedal: »Čestitam Zavodu Parnas in se jim zahvaljujem, da s sodelovanjem z občani prispevajo k ohranjanju Mišje doline. Imajo pomembno vlogo pri tem, da tudi lastniki zemljišč in kmetje aktivno sodelujejo pri ohranjanju narave. Vsem skupaj nam je izjemno pomembna pitna voda.«
Na letošnjo slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks varstva narave z dolgoročnimi učinki, so v šestih kategorijah prejeli 18 prijav. V začetku oktobra so razglasili finaliste, ki jih je izbrala devetčlanska strokovna žirija. Prijave so izkazovale zelo jasne cilje varstva narave in njihovo doseganje na terenu, zato je devetčlanska strokovna žirija imela izjemno zahtevno nalogo. Nagrajence smo spoznali na osmih postajah turneje slovenske nagrade Natura 2000, v skupnem videu pa bodo predstavljeni v decembru. Slovenska nagrada Natura 2000 je oblikovana po vzoru evropske nagrade Natura 2000. Poteka pa v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000.
Prejemnica nagrade Metka Starič iz Zavoda Parnas je po prejemu nagrade povedala: »Ponosna sem, da smo prejeli nagrado Natura 2000 ravno na področju sodelovanja. To je poklon vsem, ki smo do sedaj v Mišji dolini in v projektu Mala barja Marja združevali ideje in moči ter naredili marsikaj dobrega za naravo in za ljudi. Mišja dolina nas ob tem uči sodelovanja, strpnosti in odgovornega ravnanja do okolja, da ga zdravega zapustimo prihodnjim rodovom.«
Direktor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave mag. Teo Hrvoje Oršanič je preko sodelavcev prenesel čestitke ob podelitvi nagrade: »Nagrada Natura 2000 je priznanje in spodbuda za vse, ki sodelujemo pri varstvu narave. Kategorija nagrade sodelovanje je pomemben del varstva narave in to še bolj izpostavlja. Čestitam Zavodu Parnas za nagrado in se zahvaljujem sodelavcem, ki so prepoznali iniciativo v občini Velike Lašče.«
Vsi si želimo, da gre naravi dobro – a k temu lahko prispevamo le s sodelovanjem
Maja Cipot, vodja LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) na Ministrstvu za naravne vire in prostor: »S slovensko nagrado Natura 2000 smo letos omogočili prijave za zadnjih pet let, pri nagradi v letu 2022 pa za zadnjih 18 let. Letos, ko obeležujemo 20 let Nature 2000 v Sloveniji, je zelo dragoceno, da z nagrado lahko izpostavimo primere dobre prakse iz vse Slovenije. Na naši zadnji postaji letošnje turneje slovenske nagrade Natura 2000 mi je še v posebno zadovoljstvo, da lahko nagrado podelimo nevladni organizaciji, ki že dve desetletji skrbno gradi odnos do varstva narave v skupnosti in se pri tem zelo uspešno povezuje tudi s strokovnjaki in institucijami. Čestitam Zavodu Parnas.«
Slovenska nagrada Natura 2000 v kategoriji sodelovanje Zavodu Parnas za prijavo Zavod Parnas – protagonist sodelovanja za ohranjanje biodiverzitete in trajnostni razvoj na območju Natura 2000 Mišja dolina
Zavod Republike Slovenije je na slovensko nagrado Natura 2000 prijavil Zavod Parnas, ki domuje v Velikih Laščah. Zavod Parnas že dve desetletji skrbi za varstvo narave v občini, predvsem v Mišji dolini, pri tem pa stavi na povezovanje in vključevanje v lokalni skupnosti. V projektu Mala barja – Marja je Zavod Parnas v skrbi za naravo povezal lastnike zemljišč, kmetovalce, strokovnjake in društva. Zavod Parnas posebno skrb namenja aktivaciji potenciala mladih strokovnjakov iz lokalnega okolja. Njihov prispevek so vsebina interpretacijskega centra Mišja dolina Natura 2000 in učne poti, razvoj mobilne aplikacije ter video vsebine.
Člani strokovne žirije so o Zavodu Parnas izpostavili: delovanje je izvirno pri prepletu naravne in kulturne dediščine, sodelovanja lokalne skupnosti in trajnostnega razvoja. Prijava predstavlja odličen primer sodelovanja v lokalnem okolju, ki je omogočil večjo prepoznavnost pomena ohranjanja narave in izvedbo konkretnih naravovarstvenih akcij. Zavod Parnas dokazuje, da je za uspešno naravovarstveno delo potrebna aktivacija deležnikov v lokalnem okolju. Prepoznavanje narave kot pomembnega elementa identitete lokalnega okolja je tudi zagotovilo za trajnost učinkov.
Kratka predstavitev zmagovalne prijave Zavod Parnas – protagonist sodelovanja za ohranjanje biodiverzitete za trajnostni razvoj na območju Natura 2000 Mišja dolina
Območje Nature 2000: Mišja dolina
Naziv prejemnika nagrade: Zavod Parnas
Naziv prijavitelja: Zavod RS za varstvo narave
Partnerji in sodelujoči: Nominirani projektni partner: Zavod Parnas
Vsi sodelujoči v projektu: Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (vodilni partner); Občina Bled; Občina Logatec; Občina Trzin; Parnas Zavod za kulturo in turizem Velike Lašče (Zavod Parnas).
Kratka predstavitev: Zavod PARNAS je nevladna organizacija, ki je na področju ohranjanja narave in povezovanja slednje s kulturno dediščino in lokalnim prebivalstvom aktivna že dve desetletji. Osredotoča se na ozaveščanje in vključevanje lokalne skupnosti v projekte varstva narave, zlasti na območju Natura 2000 Mišja dolina.
V letih 2017-2023 je bil Zavod Parnas partner projekta Marja, kjer je na projektnem območju Mišja dolina vzpostavil dialog z lokalno skupnostjo in prebivalce aktivno vključil v oblikovanje in izvedbo naravovarstvenih aktivnosti. S tem je postal ključni partner, brez katerega projekta sploh ne bi bilo mogoče izpeljati, saj so aktivnosti potekale na zasebnih zemljiščih, prav Zavod Parnas pa je v skrbi za naravo povezal lastnike zemljišč, kmetovalce, strokovnjake in društva.
Zavod Parnas posebno skrb namenja aktivaciji potenciala mladih strokovnjakov iz lokalnega okolja. Njihov prispevek so vsebina interpretacijskega centra Mišja dolina Natura 2000 in učne poti, razvoj mobilne aplikacije ter video vsebine.
Gonilna sila Zavoda Parnas, Metka Starič, je z neverjetnim občutkom za naravo, za kulturno dediščino in še posebej za domačega človeka te povezala in zaorala ledino pri ohranjanju dediščine na Velikolaškem. V svojem okolju ustvarja sinergijo, v kateri ima ohranjanje narave pomembno vlogo. V lokalno ponudbo je trdno in neločljivo vtkala dotlej neopaženo bogato naravno dediščino in ji v lokalnem okolju zagotovila mesto, ki ji pripada. Je prva, ki je že pred uradno uvrstitvijo Mišje doline v omrežje Natura 2000 postavila naravo na zemljevid lokalne identitete. Že zato, pa tudi zaradi ključne vloge v projektu Marja na območju Mišje doline so na Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave prepričani, da si zasluži nagrado Natura 2000.