Skoči do osrednje vsebine

Dve slovenski nagradi Natura 2000 Triglavskemu narodnemu parku

Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) je na drugi postaji turneje slovenske nagrade Natura 2000 prejel kar dve nagradi, in sicer v kategorijah varstvo vrst in habitatnih tipov ter komunikacijske akcije za območja Nature 2000. Obe nagradi sta plod dela devetih projektnih partnerjev v projektu VrH Julijcev - Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku, ki se je zaključil lani. To je že tretja nagrada za JZ TNP, odkar podeljujejo nagrado.

Štiri prijave med finalisti in dve med nagrajenci za primere dobrih praks z dolgoročnimi učinki je izkupiček Javnega zavoda Triglavski narodni park na slovenski nagradi Natura 2000, ki jo v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) podeljujejo že drugič. JZ TNP je prejel nagrado v kategoriji varstvo vrst in habitatnih tipov za projekt VrH Julijcev in v kategoriji komunikacijske akcije za območja Nature 2000 za komuniciranje vzpostavitve prvih mirnih območij v TNP.

Devetčlanska strokovna žirija, ki je ocenjevala 18 prijav v 6 kategorijah, je pri mirnih območjih izpostavila, da so projektni partnerji pokazali, da je z usklajenim in premišljenim komuniciranjem ter povezovanjem vseh deležnikov mogoče omejitev prikazati na pozitiven način. Mirna območja so tako postala primer zagotavljanja miru za naravo, ki jo imajo obiskovalci radi in so zanjo pripravljeni prilagoditi svoje navade. Celoten projekt VrH Julijcev, ki je eden od dveh zmagovalcev v kategoriji varstvo vrst in habitatnih tipov, je po mnenju strokovne žirije izjemno obsežen za relativno kratko obdobje ter hkrati s konkretnimi in merljivimi cilji. Velikost projektnega konzorcija je predstavljala po eni strani prednost, hkrati pa veliko mero usklajevanja in sodelovanja za doseganje ciljev varstva narave.

Direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik je ob prejemu nagrade povedal: “V imenu Javnega zavoda Triglavski narodni park se zahvaljujem strokovni žiriji, ki je prepoznala rezultate našega dela kot pomembne za primere dobrih praks z dolgoročnimi učinki v varstvu narave. Upravljanje edinega narodnega parka v Sloveniji je po eni strani privilegij, po drugi pa velika odgovornost, zato ima že tretja slovenska nagrada Natura 2000 še posebej velik pomen.”

Vodja projekta VrH Julijcev in vodja oddelka za varstvo narave v JZ TNP Andrej Arih je na podelitvi povedal: “Obe nagradi sta pohvala in zahvala partnerjem projekta VrH Julijcev in številnih, ki so sodelovali pri uresničevanju zastavljenih ciljev. Največja pridobitev pa so nova znanja in spoznanja za izboljšanje sodelovanja različnih področij, ki se vsakodnevno prepletajo pri delu v parku. Le s sodelovanjem lahko ohranjamo naravo našega edinega narodnega parka in s tem varujemo naravno in kulturno dediščino za prihodnje generacije.”

Slovenska nagrada Natura 2000 – z dobrimi praksami in s sodelovanjem do rezultatov pri varovanju narave

Na letošnjo slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks varstva narave z dolgoročnimi učinki, so v šestih kategorijah prejeli 18 prijav za obdobje zadnjih pet let. V začetku oktobra so razglasili finaliste, ki jih je izbrala devetčlanska strokovna žirija. Prijave so izkazovale zelo jasne cilje varstva narave in njihovo doseganje na terenu, zato je žirija imela izjemno zahtevno nalogo. Devet zmagovalcev bodo razglasili na turneji po Sloveniji, ki poteka v oktobru in novembru.

Javni zavod Triglavski narodni park si v kategoriji komunikacijske akcije za območja Nature 2000 deli prvo mesto z Javnim zavodom Kozjanski park s prijavo Prireditev Praznik kozjanskega jabolka. Prav tako sta dva zmagovalca v kategoriji varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 v Sloveniji. To dokazuje izjemno kakovost prijav in uspešnost izvedenih aktivnosti na terenu. Javni zavod Triglavski narodni park se je poleg dveh prvih mest uvrstil tudi med finaliste s prijavama: 1- Odkritje več kot 6.500 let starih debel med obnovo kalov v Čadrgu v okviru projekta VrH Julijcev v kategoriji inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000 ter 2- Sodelovanje z organizacijami in lastniki zemljišč pri obnovi kalov v projektu VrH Julijcev v kategoriji sodelovanje. Javni zavod Triglavski narodni park je slovensko nagrado Natura 2000 prejel tudi v letu 2022.

Maja Cipot, vodja LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) na Ministrstvu za naravne vire in prostor: »Letos obeležujemo v Sloveniji 20 let Nature 2000, ki smo jo na podlagi strokovnih podatkov razglasili ob vstopu v Evropsko unijo. V tem času smo ustvarili vrsto dobrih praks varstva narave v Naturi 2000. S slovensko nagrado Natura 2000 smo letos omogočili prijave za aktivnosti zadnjih pet let, pri nagradi v letu 2022 pa za zadnjih 18 let. S tem ne samo pokažemo, kaj je mogoče doseči z dobrim načrtovanjem, sodelovanjem in odgovornim delom – ampak tudi delimo dobre prakse. Projekt VrH Julijcev je bil izjemno obsežen v nalogah, koordinaciji s partnerji in v zahtevnosti nalog varstva narave. Pomen projekta potrjujeta dve nagradi – njegova največja vrednost pa je v standardih, ki jih postavlja v varstvu narave pri sodelovanju z deležniki.« 

Predstavitve zmagovalnih prijav Javnega zavoda Triglavski narodni park


Kategorija: varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 v Sloveniji
Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku s projektom VrH Julijcev

Območja Nature 2000: Julijske Alpe, Julijci, Pokljuška barja – 8 kvalifikacijskih vrst – 4 habitatni tipi

Naziv prijavitelja: Javni zavod Triglavski narodni park
Partnerji in sodelujoči: Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP); Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN);  Zavod za gozdove Slovenije (ZGS); Zavod za ribištvo Slovenije (ZZRS); Turizem Bohinj; Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KZGS); Občina Tolmin; Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije; Planinska zveza Slovenije

Projekt VrH Julijcev je bil namenjen izboljšanju stanja osmih kvalifikacijskih vrst (alpska možina, veliki pupek, hribski urh, divji petelin, gozdni jereb, belka, kotorna, triprsti detel) in štirih habitatnih tipov (vrstno bogata travišča s prevladujočim navadnim volkom (Nardus stricta) na silikatnih tleh, gorski ekstenzivno gojeni travniki, aktivna visoka barja, trde oligo-mezotrofne vode z bentoškimi združbami parožnic (Chara spp.) na območjih Natura 2000 v Triglavskem narodnem parku, stanje katerih je bilo ocenjeno kot neugodno ali celo slabo brez pričakovanega izboljšanja v prihodnosti. Prerasel je v partnerstvo varstva narave, kmetijstva, gozdarstva, planinstva in turizma za ohranjanje narave Triglavskega narodnega parka. Poleg uresničevanja ciljev je zagotovil tudi nova strokovna spoznanja, ki so v pomoč partnerjem v projektu in deležnikom v prostoru pri svojem delu in nalogah.

Območja Nature 2000: POO Julijske Alpe (SI3000253), POV Julijci (SI5000019), POO Pokljuška barja (SI3000278)


Kategorija: komunikacijske akcije za območja Nature 2000
Uveljavitev prvih mirnih območij v Triglavskem narodnem parku za splošno rabo

Območja Nature 2000: Julijske Alpe, Julijci – vrsti: divji petelin, belka – habitatni tip: aktivna visoka barja

Naziv prijavitelja: Javni zavod Triglavski narodni park
Partnerji in sodelujoči: Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP); Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN); Zavod za gozdove Slovenije (ZGS); Turizem Bohinj (TB); Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS); Planinska zveza Slovenije (PZS); Zavodi za področje turizma v občinah Bled, Kranjska Gora, Jesenice, Radovljica, Dolina Soče; Planinska društva, ki urejajo poti, ki so relevantne za mirna območja; Regionalna razvojna agencija Zgornje Gorenjske; Skupnost Julijske Alpe; Gorska reševalna zveza Slovenije; Lastniki in upravljavci zemljišč

Kratka predstavitev: Triglavski narodni park je eno najbolj raznolikih in bogatih območij narave v Sloveniji in Evropi. To se odraža tudi v vse večjem obisku parka, kar še posebej vpliva na življenjski prostor redkih in zavarovanih živalskih ter rastlinskih vrst in habitatnih tipov. JZ TNP skupaj s strokovnimi organizacijami s področij gozdarstva, kmetijstva, planinstva in varstva narave ter lastnikov zemljišč opredeljuje mirna območja, kjer so človekove dejavnosti časovno, prostorsko in po načinu izvajanja prilagojene za čim manjše motnje v naravnem okolju.

JZ TNP je z Načrtom upravljanja TNP za obdobje 2016-2025 opredelil 138 mirnih območij za različne živalske in rastlinske vrste ter habitatne tipe. Z njimi zmanjšujemo vpliv človekovih dejavnosti na naravo. JZ TNP v sodelovanju s sektorskimi organizacijami gozdarstva, ribištva, lovstva, prostora ipd. vključuje mirna območja tudi v sektorske načrte. Za splošno rabo prostora (planinstvo, kolesarjenje, turno smučanje, jadralno padalstvo ipd.) je za uveljavitev mirnih območij potreben dogovor z različnimi deležniki prostora: lastniki in upravljavci zemljišč, upravljavci planinskih in turnokolesarskih poti, turističnimi organizacijami, upravljavci planinskih koč ipd.

S projektom VrH Julijcev je JZ TNP vzpostavil v prostoru prvih 19 mirnih območij. Sprva je bil odziv na omejitev splošne rabe izjemno negativen, saj smo Slovenci vajeni, da lahko v naravo dostopamo kjerkoli in kadarkoli. Z mirnimi območji so za splošno rabo vzpostavljali popolnoma nov koncept pravil, ki imajo v primerjavi s pravili obiskovanja zavarovanih območij drugačen način delovanja (časovna, prostorska omejitev obiskovanja ali omejitev določenih dejavnosti).

Območja Nature 2000: POO Julijske Alpe (SI3000253), POV Julijci (SI5000019)

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE