Izmenjava dobrih praks pri upravljanju s travišči na Madžarskem
Prvi dan so obiskali različne travnike na območju narodnega parka Őrség, ki skupaj s slovenskim Krajinskim parkom Goričko in avstrijskim Naravnim parkom Raab tvori Trideželni park Goričko-Raab-Őrség. Z upravljavci parka in kmetom, vključenim v kmetijsko-okoljske sheme, so razpravljali o ukrepih, načinih košnje, monitoringu in nadzoru. Madžarski kolegi so predstavili projekt, v katerem skušajo določiti indikatorje za podeljevanje subvencij na podlagi prisotnih habitatov in vrst tako, da bi jih lahko kmetje sami spremljali. Obiskali so tudi travišče, kjer sodelavci parka izvajajo ukrepe za travniškega postavneža v projektu LIFE Metamorphosis. Strokovnjaki tam vsako leto pregledajo travnik, katerega ima lastnik v najemu pri parku, in s količki označijo mesta, ki jih lastnik ne sme kositi, za kar prejme nadomestilo.
Prva polovica naslednjega dne je bila namenjena predstavitvam obeh projektov ter razpravi o ukrepih in kmetijsko-okoljskih shemah obeh držav. Na inštitutu Hermana Otta v Budimpešti je predstavnica madžarskega Ministrstva za kmetijstvo, ki skrbi tudi za varstvo narave, predstavila območja Nature 2000 na Madžarskem, ki obsegajo 21% države, zakonodajni okvir upravljanja z območji ter načrte upravljanja. Predstavnik Birdlife Hungary je predstavil stanje biotske pestrosti v povezavi z ukrepi kmetijske politike. Udeleženci so si izmenjali mnoge podrobnosti tako o projektnih aktivnostih in rezultatih kot dobre prakse in izzive na področju upravljanja s kmetijskimi zemljišči, s poudarkom na traviščih.
V popoldanskem času so obiskali kmetijo v narodnem parku Bükki, kjer so jim predstavili sodelovanje med parkom in kmeti. Na območju Nature 2000 Borsodi Mezőség, ki je največje bazično močvirje na desnem bregu reke Tise, so pod vodstvom naravovarstvenega nadzornika parka dan zaključili z ogledom množice žerjavov, ki se ravno v tem času selijo proti toplejšim krajem in imajo na mokrišču svoje počivališče. Območje je pomembno tako za ptice selivke kot tudi za mnogo ogroženih vrst vodnih ptic, ki tukaj gnezdijo.
Zadnji dan so obiskali narodni park Kiskunsági, kjer so si sodelavci LIFE-IP NATURA. SI pod vodstvom upravljavca parka ogledali mozaik različnih tipov travišč z zaplatami stepskih gozdov. Na območju parka se nahajajo travišča z največjo pestrostjo rastlinskih vrst na Madžarskem (64 vrst na kvadratni meter), ki spomladi oživijo v barvah, sedaj pa so žarela v zlatorumenih barvah trav. Dr. Csaba, ki je med drugim tudi naravovarstveni nadzornik, je poudaril, da so razlogi za veliko pestrost na eni strani zelo velika pestrost habitatov, kontinuiteta travišč na tem območju še od ledene dobe, poleg tega pa tudi upravljanje travišč z ekstenzivno pašo. Podrobno je razložil način paše in osvetlil, kakšen habitat mora imeti zelo ogrožena vrsta gada (Vipera ursinii rakosiensis), za katero že vrsto let potekajo projekti ohranitve, tudi z vzrejo in ponovnim vnosom v naravno okolje.