Izšel je priročnik s praktičnimi koraki za ocenjevanje ekosistemskih storitev
Priročnik uporabnikom ponuja protokol za identifikacijo, ocenjevanje in kartiranje ES. V njem so opredelili šest ključnih korakov:
- določitev preučevanega območja in nabora ekosistemov,
- določitev ključnih deležnikov,
- identifikacija in razvrščanje ES,
- izbor kazalnikov in metod za ocenjevanje ES,
- ocenjevanje in kartiranje ES,
- interpretacija kart in usmeritve za upravljanje ES.
Končni rezultat protokola so ocene ekosistemskih storitev in prostorski prikazi - karte ekosistemskih storitev. Vsak korak protokola so v priročniku ponazorili s konkretnimi primeri iz pilotnega območja Krajinski park Logarska dolina. Poleg Krajinskega parka Logarska dolina so protokol testirala še štiri izbrana zavarovana območja: Triglavski narodni park, Regijski park Škocjanske jame, Krajinski park Goričko in Kozjanski regijski park.
Priročnik je dostopen na tej povezavi.
Projekt CRP V1-2141 NatGuidES: Identifikacija, ovrednotenje in kartiranje ekosistemskih storitev naravovarstveno pomembnejših območij v Sloveniji je izvajal Znanstveno raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti s partnerji Gozdarski inštitut Slovenije in Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani. Projekt sta sofinancirala Ministrstvo za naravne vire in prostor ter Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).