Ko se srečata japka in Natura 2000
Priložnosti, ki jih prinaša Natura 2000 v občino Kozje, je na kratko predstavila Milenca Krajnc, županja občine: »Izjemna krajina in njena ohranjenost nosita sporočilo o delavnosti in skrbi za zemljo mnogih generacij. To danes vse bolj prepoznavajo kot vrednoto tudi na evropski ravni. Že danes imamo možnost, da to skrb razvijamo tudi v območju Nature 2000.«
Malo manj kot 80 odstotkov občine Kozje pokrivata območji Nature 2000 Kozjansko in Bohor. Kozjansko v Sloveniji izstopa zaradi dobro ohranjene ekstenzivne kulturne krajine. Prepletanje vasi, domačij z visokodebelnimi sadovnjaki, travnikov, posameznih njiv, mejic in gozdnih robov ustvarja bivališča živalim, ki jih uvrščamo tudi med vrste Nature 2000. Domačini dobro poznajo vijeglavko, pogorelčka, velikega skovika, rjavega srakoperja, kosca, rjavo penico. Bohor in Vetrnik izstopata predvsem zaradi ilirskih bukovih gozdov, prisotnosti raka koščaka, hroščev kozličkov (črtasti, alpski, bukov) ter hribskega urha.
Mag. Valerija Slemenšek, direktorica Kozjanskega parka, skupaj z ekipo skrbi za varstvo narave in podporo trajnostnemu razvoju skupnosti v parku: »Kozjansko za ohranjanje narave potrebuje skrb lastnikov za visokodebelne sadovnjake. In to lahko delamo le v sodelovanju – v parku s strokovno podporo in podporo lastnikom, lastniki pa tudi s tem, da se nam pridružijo, ko načrtujemo nove aktivnosti. Vsako leto pripravimo skupaj z občinami, društvi in mnogimi aktivnimi posamezniki forum parka, na katerem skupaj iščemo rešitve in načrtujemo, kako bomo oblikovali projekte.«
Milenca Kranjc, županja Občine Kozje (desno na fotografiji), in mag. Valerija Slemenšek, direktorica Javnega zavoda Kozjanski park, s slovensko nagrado Natura 2000.
Javni zavod Kozjanski park je skupaj s partnerji in sodelujočimi leta 2022 prejel tudi slovensko nagrado Natura 2000 za ohranjanje travniških sadovnjakov kot elementa biotske raznovrstnosti. Nagrada je bila podeljena v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji, v okviru katerega je pripravljen tudi ta prispevek. Ta projekt sofinancirajo Evropska unija v programu LIFE, Ministrstvo za naravne vire in prostor ter partnerji. Več informacij www.natura2000.si.