Skoči do osrednje vsebine

Kozače v Sloveniji

V projektu JeloviZA so v začetku meseca oktobra gostili predavanje o spremljanju gnezdenja gozdnih sov dr. Ala Vrezca z Nacionalnega inštituta za biologijo. V Sloveniji živi 10 vrst sov, med njimi pet vrst (kozača, mali skovik, veliki skovik, koconogi čuk, velika uharica) varujemo tudi z evropskim omrežjem Nature 2000.

Kozača je razširjena v severni, srednji, južni in vzhodni Evropi ter od Skandinavije prek Rusije vse do pacifiške obale. Triglavski narodni park pa je edini park v Alpah, kjer domuje kozača. Dr. Al Vrezec z Nacionalnega inštituta za biologijo je med drugim predstavil naslednje zanimivosti o sovi kozači:

  1. Kozače, ki živijo na območju Slovenije, so temnejše in večje kot finske.
  2. Na območju Slovenije živijo barvno zelo različne kozače: od finskega tipa belih kozač vse do črnih oziroma tako imenovanih melanističnih sov.
  3. Te velike ujede so izjemno teritorialne: če gnezdišče, ki ga ima par, propade, samec in samica ostaneta na istem mestu, a ne gnezdita več.
  4. Nočna plenilka kozača velja za najbolj agresivno sovo v Evropi, zato preglede dupel opravljajo samo usposobljeni obročkovalci. Spremljanje gnezdilnic vedno poteka v paru: eden opazuje, drugi izvaja monitoring.
  5. Spremljanje gnezdilnic za kozače in obročkanje izkušeni obročkovalci izvajajo zaščiteni z motoristično čelado, ki je obdana s peno. S tem je na eni strani zaščiten obročkovalec, na drugi strani pa sova, da se ne poškoduje z udarcem med njenim silovitim napadom.
  6. Kozača izleže praviloma 3 jajca.
  7. V Sloveniji so zabeležili najstarejšo kozačo, ki je imela več kot 17 let.
  8. Kozačino najljubšo prehrano predstavljajo voluharice, miši in polhi.


Projekt JeloviZA - Za izboljšanje stanja ekosistemov in ohranjanje kvalifikacijskih vrst na območju Natura 2000 na Jelovici ter priprava modela upravljanja, ki v odločevalskih procesih upošteva ekosistemske storitve. Partnerji projekta so: CIPRA Slovenija, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (OE Kranj), Zavod za gozdove Slovenije (OE Bled), Razvojna agencija Sora d.o.o., Občina Železniki, Cipra International. Projekt JeloviZA sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP v višini 1.143.298,04 EUR.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE