Skoči do osrednje vsebine

LIFE-IP NATURA.SI: Uspešno opravljen nadzorni obisk

V začetku marca so v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) gostili nadzorni obisk projekta. Prvi dan je vseh 15 partnerjev predstavnikoma Evropske komisije in nadzornega organa predstavilo rezultate in dosežke projekta. V naslednjih dveh dnevih pa so si na terenu ogledali aktivnosti na pilotnih območjih Slovenska Istra in Štajerska. Odziv na 3-dnevni obisk je bil pozitiven, nadzornika sta bila s predstavljenimi dosežki in ogledom akcij na terenu zadovoljna. Cilji, ki so si jih v projektu zastavili do zaključka tretje faze, so bili doseženi.

Prvi dan so sodelavci projekta LIFE-IP NATURA.SI na celodnevnem srečanju gostoma predstavili vse projektne akcije z rezultati s poudarkom na aktivnostih v letih 2023 in 2024. Zbrane je uvodoma nagovorila generalna direktorica Direktorata za naravo na Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP) dr. Katarina Groznik Zeiler. Partnerji so svetovalki projekta pri Evropski izvajalski agenciji za podnebje, infrastrukturo in okolje Ani Klenovšek ter predstavniku nadzornega organa ELMEN EEIG Albertu Cozzi pripravili podroben pregled izvedenih aktivnosti ter pregled nalog, ki jih bodo opravili v zadnji fazi projekta. Gostoma so pojasnili izhodiščno situacijo, pristope dela in sodelovanja med partnerji. Poudarek je bil na doseženem napredku in rezultatih, ki so si jih zastavili v času priprave projekta.

Maja Cipot, vodja projekta LIFE-IP NATURA.SI na MNVP je v zaključku srečanja povedala: »Veseli smo, da bomo v prihodnjih dveh dneh opravljena dela lahko pokazali tudi na terenu. Dobri odzivi nadzornikov nam dajejo dodaten zagon za zadnjo fazo projekta, v kateri se bomo osredotočili predvsem na izvedbo dodatnih konkretnih aktivnosti na terenu, ohranjali bomo dosežene rezultate in skušali zagotoviti njihovo trajnost. Okrepiti želimo tudi zmogljivosti izvajanja javnih služb na terenu z namenom doseganja ciljev Programa upravljanja območij Nature 2000. V zaključni fazi projekta bomo pripravili tudi serijo protokolov monitoringa vrst, habitatnih tipov in območij Natura 2000 ter jih vključili v državno shemo monitoringa, ki bo pripravljena do leta 2026.«

Po uvodnem tehničnem sestanku so sodelavci projekta v manjši zasedbi nadzornikoma v nadaljnjih dveh dnevih izvedbo ukrepov predstavili še na terenu. V torek so sodelavci Zavoda za varstvo narave in Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica predstavili aktivnosti in stanje na traviščih na pilotnem območju Slovenska Istra. Ogledali so si štiri lokacije, na katerih potekajo projektne aktivnosti, in sicer dolino Dragonje, Pomjan, Žrnjovec in Pregaro. Na vseh lokacijah so se srečali tudi s predstavniki lokalnih kmetij, ki so predstavili zgodovinski razvoj kmetije in upravljanje površin. Nekateri med njimi so že vključeni v javni poziv projekta.

Naslednji dan so se odpravili na pilotno območje vode Štajerske, kjer so sodelavci Direkcije RS za vode v sodelovanju s partnerji nadzornikoma predstavili ukrepe na vodah: Dravinji, Ličenci in Vzhodni Ložnici. Ob tem so poudarili pomen dobre komunikacije in sodelovanja med partnerji projekta in drugimi sodelujočimi pri izvedbi ukrepov, kar je prispevalo k izpeljavi ukrepov in doseganju ciljev projekta.

Predstavitev projektnih akcij z rezultati si lahko ogledate na tej povezavi.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE