Skoči do osrednje vsebine

Najboljše med dobrimi praksami bo izbrala devetčlanska strokovna žirija

Devetčlansko strokovno žirijo slovenske nagrade Natura 2000 odlikujejo strokovnjaki, ki poleg raziskovalnega dela postavljajo v ospredje konkretne rezultate na terenu ter sodelovanje in povezovanje med različnimi sektorji, strokovnjaki, lastniki zemljišč in lokalnimi skupnostmi. S svojim delom na zelo različnih področjih pomembno prispevajo k varstvu narave v Sloveniji. Vprašali smo jih, kakšna so njihova pričakovanja glede slovenske nagrade Natura 2000 in zakaj je pomembno, da prijavimo primere dobre prakse varstva narave v Naturi 2000. 

Žirijo so izbrali in soglasno potrdili partnerji LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 (15 partnerjev). Člani žirije so predstavljeni so abecednem vrstnem redu: Andrej Arih (Javni zavod Triglavski narodni park), Aljaž Jenič (Zavod za ribištvo Slovenije), mag. Martina Kačičnik Jančar (Zavod Republike Slovenije za varstvo narave), Jana Kus (Zavod Symbiosis), mag. Julijana Lebez Lozej (biologinja), Tomaž Mihelič (Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije), Matevž Močnik Grčar (Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije), Boris Rantaša (Gozdarski inštitut Slovenije), doc. dr. Alenka Žunič Kosi (Nacionalni inštitut za biologijo).

Andrej Arih, Javni zavod Triglavski narodni park
Biolog in naravovarstvenik, ki ima zelo jasen fokus na konkretne ukrepe na terenu ob vključevanju lastnikov in lokalnih skupnosti: "Prijava na slovensko nagrado Natura 2000 ni le priložnost za širjenje prepoznavnosti uspešno zaključenih projektov in njihovega prispevka k ohranjeni naravi. Je pristop, s katerim spodbudimo zavest v javnosti, da je odgovornost za ohranjeno naravo na slehernem posamezniku. S primeri dobrih praks, kjer se uspešno povezujeta varstvo in razvoj, lahko tudi uspešno presežemo še vedno prepogost pogled na naravovarstvo kot dejavnost, ki naj bi zgolj izključevala druge interese v prostoru."

 

Aljaž Jenič, Zavod za ribištvo Slovenije
Biolog, ki se v delovniku posveča raziskovanju rib in drugih vodnih organizmov, je pa tudi izjemen poznavalec čmrljev: “Živimo v zelo zanimivem času, ko hkrati še vedno uničujemo naravo, obenem pa ponekod poskušamo naše napake popraviti in ponovno vzpostaviti prvotne razmere. Zelo si želim, da se razmerje med tema dvema aktivnostma prevesi v prid slednjega. Promocija najboljših praks in nagrade za ključne projekte so zelo pomemben korak pri spreminjanju tega razmerja v prid naravi.”

mag. Martina Kačičnik Jančar, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave
Biologinja, ki svoje poslanstvo varstva narave udejanja v sistemskem povezovanju različnih sektorjev, strokovnjakov in deležnikov: “Nagrada Natura 2000 odpira prostor, v katerem lahko delimo dragocene občutke uspešnega naravovarstvenega delovanja in s tem vabimo in opogumljamo tudi druge k ohranjanju narave.”

Jana Kus, Zavod Symbiosis
Biologinja, ki je pred več kot 20 leti ustanovila neprofitni zasebni Zavod Symbiosis, katerega temeljno izhodišče je varovanje narave: »Obsežen sistem območij Nature 2000 ponuja naravovarstvenikom številne upravljavske izzive. Nagrada 2000 je za izvajalce projektov priložnost, da predstavijo inovativne rešitve in okrepijo prepoznavnost svojih naravovarstvenih prizadevanj.”

mag. Julijana Lebez Lozej, biologinja
Bila je skrbnica programa LIFE za Slovenijo in je pomembno prispevala k uspešnemu črpanju sredstev za varstvo narave. Njeno delo je vključevalo tudi delo s krajinskimi parki ter sodelovanje pri spremljanju stanja vrst Nature 2000 v Sloveniji: "Z nagrado Natura 2000 krepimo pomen evropskega naravovarstvenega omrežja, širimo znanje o upravljanju z njim in spodbujamo različne organizacije k medsebojnemu povezovanju pri ohranjanju narave."

Tomaž Mihelič, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije
Varstveni ornitolog, ki s svojim sistematičnim delom prispeva k poznavanju in varstvu narave: “ "V človeški naravi je, da se ne ustavi pred prepreko, kadar ne uvidi koristi. To se kaže v mnogih poskusih krhanja Nature 2000. Zato potrebujemo primere dobrih praks, da pokažejo pomen učinkovitega varstva narave za vse nas."

Matevž Močnik Grčar, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije
Po izobrazbi agronom, ki skrbi za povezovanje znanj z varstvom narave: “Pričakujem, da bo izbor projektov za drugo slovensko nagrado Natura 2000 prepoznal izjemne primere povezovanja kmetijstva in ohranjanja narave. Prijave vaših projektov so pomembne, saj lahko na ta način izpostavijo dragocene primere dobrih praks, ki so lahko vzor ostalim in spodbujajo učinkovite ukrepe in dobro komunikacijo.” 

Boris Rantaša, Gozdarski inštitut Slovenije
Raziskovalec v gozdarstvu, ki nemalokrat povezuje pri svojem delu tudi različne deležnike za učinkovito upravljanje slovenskih gozdov: »Natura 2000 je velika pridobitev, v nekaterih primerih pa tudi pomembna omejitev pri ravnanju s slovenskimi gozdovi. Usklajevanje varstva narave in prilagajanja gozdov na podnebne spremembe postaja osrednji izziv gospodarjenja z gozdovi. Želim si, da bi z letošnjo nagrado Natura 2000 prepoznali dobre prakse, ki bi se kasneje lahko razširile tudi drugod po Sloveniji.«

doc. dr. Alenka Žunič Kosi, Nacionalni inštitut za biologijo
Po izobrazbi biologinja v center svojega raziskovalnega dela postavlja biologijo žuželk, še posebej njihovo vedenje: »Nagrada Natura 2000 poudarja pomen ohranjanja biotske raznovrstnosti in naravnih habitatov v Sloveniji. S projekti, ki združujejo inovativnost z merljivimi rezultati, prispevamo k izboljšanju habitatov in vrst ter k evropskim ciljem ohranjanja narave.«

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE