Skoči do osrednje vsebine

Ne zamudite filmov o slovenski naravi

Dokumentarni film Divja Slovenija, režiserja Mateja Vraniča, ki je bil premierno prikazan 2021, je do 8. oktobra 2023 dostopen za ogled na portalu RTV Slovenija. V septembru letos so premierno predstavili tudi dokumentarna filma Skupaj za rise in prvi film o Ljubljanskem barju: Pozabljene in zamolčane vrednote vode.

Divja Slovenija ob televizijski premieri v 2021 z več kot 216.000 gledalci

V dokumentarnem filmu Divja Slovenija nastopa več kot 50 živalskih vrst, film pa se osredotoča na manj pogosto izpostavljene vrste sesalcev, ptic, dvoživk, žuželk in rastlin. Avtor filma Matej Vranič je črpal navdih za filmske zgodbe iz lastnih izkušenj in dolgoletnega opazovanja ter poklicnega fotografiranja živali in narave po Sloveniji, v pomoč pa so mu bili tudi številni strokovnjaki varstva narave, biologi, gozdarji in lovci.

Film, ki je bil premierno predvajan avgusta 2021, je nastal tudi v sodelovanju s strokovnjaki LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI). Film je bil uvrščen v programe več slovenskih in mednarodnih filmskih festivalov, med drugim je na filmskem festivalu BOFF 2021 prejel nagrado za najboljši slovenski film. 

Skupaj za rise 

Dokumentarni film Skupaj za rise, ki predstavlja prizadevanja projekta LIFE Lynx za rešitev risov pred izumrtjem, so premierno predvajali 11. septembra. Film je nastajal pet let - od leta 2019 dalje, ko so v projektu LIFE Lynx v Slovenijo preselili prvega risa Goruja. Aktivnosti projekta sta skrbno beležila snemalca in režiserja filma, Timotej Vrtnik in Gregor Šubic, ki sta posnela vsak pomembnejši dogodek projekta. Do zaključka projekta, ki bo marca 2024, si bomo film lahko ogledali na različnih dogodkih projekta LIFE Lynx; naslednji bo 5. oktobra v Centru DINA Pivka. Napovednik filma je dostopen na tej povezavi.

Film o Ljubljanskem barju

Prvi film o Ljubljanskem barju, Pozabljene in zamolčane vrednote vode, ki je nastal v projektu PoLJUBA - Obnovitev in ohranjanje mokrotnih habitatov na območju Ljubljanskega barja, so premierno predvajali 18. septembra. V filmu je predstavljeno Ljubljansko barje, večji del katerega so zaradi izjemnosti pokrajine leta 2008 razglasili za krajinski park. Območje je tudi del evropskega omrežja Natura 2000. Film smo si lahko 27. septembra ogledali na RTV Slovenija, za ogled pa je dostopen na YouTube kanalu Krajinskega parka Ljubljansko barje.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE