Skoči do osrednje vsebine

Ogled dobrih praks pri upravljanju voda na območjih Nature 2000 v Avstriji

V začetku aprila so se sodelavci iz petih partnerskih institucij LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA. SI) udeležili dvodnevne strokovne ekskurzije na temo upravljanja voda. V okolici Dunaja so s kolegi prvega integriranega projekta v Avstriji LIFE IP IRIS izmenjali nekaj izkušenj in dobrih praks s področja upravljanja voda na območjih Nature 2000 in sodelovanja z lastniki zemljišč.

Ekskurzijo so začeli v prostorih avstrijskega zveznega ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo, regije in vodno gospodarstvo, kjer so se srečali s predstavniki projekta LIFE IP IRIS. V avstrijskem projektu si prizadevajo uskladiti cilje in akcijske programe državnega načrta upravljanja z vodami s tistimi iz načrta zmanjševanja poplavne ogroženosti, upoštevajoč cilje upravljanja območij Nature 2000 in druge rabe tekočih voda. V uvodnem delu srečanja sta vodji obeh integriranih projektov predstavili projektne aktivnosti, cilje in izzive, s poudarkom na upravljanju voda na območjih Nature 2000. V nadaljevanju so avstrijski kolegi predstavili strategijo načrta zmanjševanja poplavne ogroženosti ter aktivnosti za razvoj rek in obvladovanje tveganja poplav, predstavnici Direkcije RS za vode (DRSV) pa sta razložili ukrepe na vodah v projektu LIFE-IP NATURA. SI ter dobre prakse pri sodelovanju z lastniki zemljišč. V zadnjem delu je vodja projekta LIFE AMooRE predstavila avstrijsko strategijo za upravljanje šotišč, predstavnica avstrijske pisarne Svetovnega sklada za naravo pa je skupaj s kolegico z DRSV opisala aktivnosti projekta LIFE RESTORE for MDD, v katerem se zavzemajo za ohranjanje in obnavljanje poplavnih gozdnih habitatov ob rekah Mura-Drava-Donava. 

Drugi dan je bil namenjen ogledom na terenu. Najprej so si na območju Nature 2000 v kraju Ober-Grafendorf ogledali načrtovane pilotne ukrepe v projektu LIFE IP IRIS. Vzdolž reke Pielach se ukrepi osredotočajo na ponovno vzpostavitev naravne rečne dinamike in izboljšanje habitatov za vodne vrste z vzpostavitvijo rečnih struktur in zagotavljanjem naravnega razvoja rečnega koridorja. 


Ogled načrtovanih pilotnih ukrepov na reki Pielach (foto: arhiv projekta LIFE-IP NATURA. SI)

Naslednja postaja za ogled je bila v naravnem rezervatu Mühlau v občini Hafnerbach. Med sprehodom ob reki Pielach so si ogledali obnovljen rečni koridor. V zadnjih dveh desetletjih so s projektnimi ukrepi tu ponovno vzpostavili in tudi zaščitili dinamično rečno pokrajino. Po poplavah septembra 2024 so se na območju zgodile znatne spremembe rečnega toka in struge. Leta 2003 so v projektu LIFE Lebensraum Huchen uspešno obnovili habitat sulca. Glavni cilj projekta je bil ohranitev sulca z izboljšanjem rečnih habitatov in povezljivosti v rekah Pielach in Melk. Prizadevanja so vključevala odstranitev ovir na selitveni poti in izboljšanje drstišč za podporo okrevanju vrste.

Terenski ogled so zaključili z ogledom gradbenih del na rokavu Donave v bližini Schallemmersdorfa in Grimsinga. Po predstavitvi ukrepov v preteklih LIFE projektih, ki so bili namenjeni izboljšanju ekološkega stanja habitatov in vrst Natura 2000 ob Donavi (LIFE Wachau (2003-08), LIFE Mostviertel-Wachau (2003-08) in LIFE Lebensraum Mostviertel Wachau (2009-14)), so ekskurzijo zaključili s sprehodom ob gradbišču za razširitev enega izmed stranskih rokavov Donave.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE