Ogled dobrih praks v kmetijstvu na območjih Nature 2000 v Normandiji
Kmetijska zbornica Normandije in značilnosti upravljanja
Obisk so začeli na Kmetijski zbornici departmaja Orne v Alençonu, kjer jim je direktor predstavil delovanje zbornice in značilnosti tamkajšnjega kmetijstva. Kmetijska zbornica Normandije obsega 5 departmajev, ima 24 območnih enot in 480 zaposlenih. Je javna služba, ki jo upravlja 177 voljenih članov - kmetov, katerih mandat traja šest let. Kmetijstvu je namenjenih 70 % površin, na katerih deluje približno 20.000 kmetij. Na zahodu regije prevladuje govedoreja za mleko in meso, na vzhodu in v osrednjem delu pa poljedelstvo.
Natura 2000 v Franciji obsega 13 % kopenskih in 35,7 % morskih površin. Na nacionalni ravni je določenih 1756 posebnih ohranitvenih območij (POO) po Direktivi o habitatih in 403 posebna območja varstva (POV) po Direktivi o pticah. V Normandiji je 84 POO in 14 POV, kar predstavlja 7 % kopnega in 27 % morja. Letni proračun za območja Nature 2000 znaša 5 - 12 milijonov evrov.
Regija ima velike kompetence na vseh področjih, tudi pri pripravi ukrepov na območjih Nature 2000. Zbornica predstavlja pooblaščenega upravljalca in izvajalca znotraj regije. Pri pripravi nabora ukrepov sodeluje 24 različnih organizacij. Vsako območje Nature 2000 ima upravni odbor, sestavljen iz voljenih članov, ki je odgovoren za pripravo načrta upravljanja območja in doseganje ciljev. Za izvajanje so zadolženi animatorji, ki so neke vrste svetovalci na terenu. Kmetijski ukrepi so prostovoljni in veljajo pet let, sklenejo se lahko za parcele ali za celotno kmetijo.
Kmetije z različnimi pristopi
Prva kmetija, ki so jo obiskali, je velikosti 230 ha, od tega imajo 150 ha travnikov in pašnikov ter 80 ha njiv.
- Redijo mesno pasmo goveda Blonde d’Aquitaine s skupno 300–350 živalmi, vključno s 110 kravami dojiljami. Živali so v vegetacijskem obdobju na paši z naravnim pripustom. Prehrana temelji na senu, koruzni in travni silaži.
- Na kmetiji imajo 20–25 km mejic, ki jih vsako leto delno obrezujejo. Za mejice ne prejemajo subvencij. Iz mejic pridobivajo drva in lesne sekance, kar predstavlja dodaten dohodek na kmetiji. Večino mehanizacije za delo na kmetiji imajo sami, za rezanje mejic in sekance pa koristijo storitve strojnega krožka.
- V ukrepe na travinju so vključeni s 100 ha in za to prejmejo 72 EUR/ha/leto. Pogodba traja 5 let. Na teh površinah ne smejo uporabljati FFS in mineralnih gnojil, paša je obvezna na vsaj 50 % travnikov, dovoljeno je gnojenje z organskimi gnojili, za kar imajo gnojilni načrt. Obvezna je tudi udeležba na izobraževanju.
Drugi dan so najprej obiskali kmetijo mladega ekološkega kmeta. Območje Nature 2000, v katerem se nahaja kmetija, zajema 1400 ha in je namenjeno varovanju gričevnatih habitatov z apnenčasto podlago, netopirjev in dveh vrst hroščev. Animator, ki skrbi za šest kmetij na tem območju in promovira 4 ukrepe, jim je predstavil regijski nabor ukrepov in individualni načrt za obiskano kmetijo.
- Kmetija ima v ukrep vključenih 60 ha trajnih travnikov znotraj območja Nature 2000. Za izvajanje ukrepa morajo ohranjati obremenitev živali do 1 GVŽ/ha in izvajati pašo, ki ni omejena. Po paši je obvezna čistilna košnja oz. mulčenje. Košnja je dovoljena po 15. juniju, brez gnojenja in uporabe FFS.
- Mladi kmet obdeluje 380 ha, od tega 190 ha travnikov. Ukvarja se z ekološko prirejo mleka, ima 110 krav molznic, skupaj z mladim govedom redi okoli 290 živali. Mleko prodajajo za predelavo v dve vrsti sira, kjer velja pogoj reje vsaj 50 % deleža normandijske pasme molznic na kmetiji.
- Na pašnikih ohranjajo mejice, drevesa, grmičevje in robidovje, ki nudi zavetje številnim žuželkam, plazilcem in opraševalcem. Krošnje dreves obrezujejo in iz njih izdelujejo sekance. Poseben pomen dajejo ohranjanju kulturne krajine.
Ohranjanje biotske raznovrstnosti v pašni skupnosti
Popoldne so obiskali območje, ki obsega 2000 ha, od tega je 400 ha pašne skupnosti v lasti organizacije, v kateri je zaposlen animator. Pašne površine so ograjene, del površin pa kosijo. Naloga pašne skupnosti je ohranjanje naravovarstveno pomembnih površin, bogatih z ogroženimi habitati in vrstami, kar dosežejo tudi z odkupi zemljišč. Pri tem sodelujejo s skladom kmetijskih zemljišč (SAFER), ki ima predkupno pravico.
Na površinah pašne skupnosti pasejo avtohtone pasme konjev in koz. Živali se prehranjujejo izključno na pašnikih, brez dokupa krme, dodajajo le minerale. Vključeni so v ukrepe za ohranjanje habitata suhih travišč, kjer je pogoj do 0,5 GVŽ/ha, prepovedano je gnojenje in uporaba FFS. Z ekstenzivno pašo preprečujejo zaraščanje in ohranjajo biotsko raznovrstnost. Območje je odprto za javnost, organizirajo vodene oglede za šole in vrtce.