Podpora podeželskim skupnostim v Sloveniji pri preprečevanju konfliktov z medvedom in volkom preko medsektorskega sodelovanja, sistemskih ureditev in izobraževanja - LIFE VARNA PAŠA (LIFE)
Osrednji cilj projekta LIFE VARNA PAŠA je vzpostaviti strpen soobstoj med ljudmi ter velikimi zvermi, volkovi in rjavimi medvedi, ter preko zmanjševanja konfliktov zagotoviti dolgoročno ohranitev obeh živalskih vrst kot tudi kmetijstva.
Projekt LIFE VARNA PAŠA temelji na treh ločenih, vendar medsebojno povezanih delovnih paketih, ki zagotavljajo celovit pristop k reševanju problemov z vključevanjem dela na različnih ravneh, od vladnih institucij odločanja do končnih uporabnikov na terenu. Projekt se osredotoča na eno državo – Slovenijo.
Raznolik konzorcij sedmih partnerjev iz gozdarskega, kmetijskega in akademskega sektorja sistemsko pristopa k reševanju problematike soobstoja človeka in velikih zveri. Cilj konzorcija je najti ustrezne rešitve za preprečevanje škod na človekovem premoženju in vključitev le-teh v nov Strateški načrt skupne kmetijske politike po letu 2027. Vsa zaščitna sredstva in prakse bodo razvita ali prilagojena v sodelovanju s kmeti, kmetijskimi svetovalci, pooblaščenci za ocenjevanje škod in lokalnimi skupnostmi, vključno z občinami. Z namenom izboljšanja in razširitve mreže ljudi za pomoč kmetom, bodo vključili tudi prostovoljce.
Posebno pozornost bodo namenili tudi sodelovanju s šolskimi centri in univerzami, s katerimi razvijajo izobraževalne vsebine in jih vpeljujejo v program rednega izobraževanja na področju kmetijstva, naravovarstva in gozdarstva. S tem bodo zagotovili dolgoročno pridobivanje znanj.
Spletna stran projekta: LIFE VARNA PAŠA
Trajanje projekta: od 01. januar 2024 do 31. december 2029 (72 mesecev)
Partnerji: Zavod za gozdove Slovenije, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica, Univerza v Ljubljani, Čebelarska zveza Slovenije, Občina Pivka
Vrednost projekta: 4.991.613,75 EUR, finančni prispevek EU: 3.743.710,31 EUR, finančni prispevek Ministrstva za naravne vire in prostor: 998.322,75 EUR