Skip to main content

Projekt JeloviZA se zaključuje

V aprilu se zaključuje dvoletni projekt JeloviZA: Za izboljšanje stanja ekosistemov in ohranjanje kvalifikacijskih vrst na območju Natura 2000 na Jelovici ter priprava modela upravljanja, ki v odločevalskih procesih upošteva ekosistemske storitve. Sodelavci projekta JeloviZA so s povezovanjem prebivalcev in občin ter varstva narave, gozdarstva in turizma oblikovali tudi Model upravljanja območja Jelovice, ki bo omogočal trajnostni razvoj za naravo in ljudi. Želijo si, da Jelovica ostane območje miru na Gorenjskem.

Gozdovi Jelovice so bili v preteklosti močno poškodovani zaradi vetroloma, snegoloma in žledoloma, kasneje pa so jih prizadeli še podlubniki. V dvoletnem projektu so izvedli vrsto aktivnosti za boljšo odpornost gozdov na Jelovici ter krepili sodelovanje med različnimi sektorji in prebivalci za ohranjanje narave na Jelovici. 

  • Za uspešno obnovo ogolelih površin ter pester in odporen gozd so na 10 hektarih posadili 24.000 avtohtonih in vrstno pestrih sadik macesna, gorskega javorja, rdečega bora, bukve in jelke. Na drugih 10 hektarih pa so zaščitili obstoječe mlado drevje pred divjadjo.
  • Za izboljšanje življenjskega prostora vrste Nature 2000 divji petelin so na Jelovici zavarovali 30 habitatnih dreves, za sovo kozačo pa postavili 25 novih gnezdilnic.
  • Oblikovali so model upravljanja območja Jelovice, ki je vodič za skupnostno upravljanje Jelovice. Vključuje predloge konkretnih projektnih aktivnosti na terenu ter možnosti njihovega financiranja. Namenjen je vsem deležnikom in organizacijam, ki želijo soustvarjati prihodnost in ohranjanje Jelovice.

Več na tej povezavi.

Partnerji projekta JeloviZA so CIPRA Slovenija, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna enota Kranj, Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Bled, Razvojna agencija Sora d.o.o., Občina Železniki in Cipra International. Projekt JeloviZA sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava