Skoči do osrednje vsebine

Projekti za ohranjanje narave skupaj s Hrvaško

Spomladi se začenja pet novih čezmejnih projektov za krepitev ohranjanja narave, biotske raznovrstnosti in zelene infrastrukture. V projektih, ki bodo potekali do leta 2026, sodeluje več kot 25 partnerjev iz Slovenije in Hrvaške. Za projekte bo v programu Interreg namenjenih več kot 4.000.000 evrov evropskih sredstev.

Konec februarja je Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj kot organ upravljanja Interreg Programa Slovenija-Hrvaška v programskem obdobju 2021-2027 organiziralo svečan podpis desetih pogodb o sofinanciranju iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj za standardne projekte prednostnih nalog 1 in 3, ki so bili odobreni v okviru prvega roka javnega razpisa. Skupna vrednost pogodb znaša okvirno 9 milijonov evrov. Od tega bo približno polovica evropskih sredstev namenjena za 5 novih projektov v okviru prednostne naloge 1 (Zelena in prilagodljiva regija) specifičnega cilja 2.7 (Krepitev varstva in ohranjanja narave, biotske raznovrstnosti in zelene infrastrukture, med drugim v urbanih območjih, ter zmanjševanje vseh oblik onesnaževanja). Projekti se bodo začeli v marcu ali aprilu 2024 in bodo potekali do avgusta ali septembra 2026.

CarEx: V skrbi za suhe travnike pomembne za biotsko pestrost

Cilj projekta je razviti načine upravljanja s travniki (poudarek na košnji), ki bodo zagotavljali ugodno stanje biotske raznovrstnosti in oceniti velikost učinka. Nekatere nove pristope pri upravljanju bodo predhodno testirali na travnikih pilotnih območij. V projektu bodo opredelili ključne parametre za upravljanje s suhimi travišči na projektnih območjih Kozjanski park in Park prirode Žumberak Samoborsko gorje. 

Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za biologijo, Kozjanski park, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Hrvatski prirodoslovni muzej, Javna ustanova Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje.

FoRESisT: Ohranjanje in vrednotenje gozdnih in kmetijskih ekosistemov v čezmejnem območju

Cilj projekta je izboljšati stanje ohranjenosti habitatov, podpreti biotsko raznovrstnost in ovrednotiti storitve ekosistema na programskem območju, zlasti v povezavi z gozdovi, kmetijskimi in sladkovodnimi habitati, ki se soočajo s slabim stanjem ohranjenosti zaradi številnih groženj.

Projektni partnerji: Grad Opatija, Komunalno društvo Dubašnica d.o.o., Hrvatski šumarski institut, Gozdarski inštitut Slovenije, Univerza na Primorskem – Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Nativa, Inštitut za trajnostno rast.

TransPlant: Integralna čezmejna zaščita Natura 2000 rastlinskih vrst

Projekt je usmerjen v pripravo varstvenih smernic in ukrepov za tri rastlinske vrste Nature 2000: dinarsko smiljko, Scopolijev repnjak in raznolistno mačino. Na podlagi aktivnih varstvenih ukrepov, ki bodo izvedeni na terenu ter temeljijo na poznavanju današnje razširjenosti vrst in razumevanju vpliva podnebnih sprememb v prihodnosti, bodo pripravili dolgoročno strategijo za njihovo varstvo na čezmejnem območju.

Projektni partnerji: Prirodoslovni muzej Rijeka, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Istarska županija, Univerza na Primorskem – Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Javna ustanova »Nacionalni park Risnjak«, Javni zavod park Škocjanske jame, Općina Matulji, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave.

BEE(A)WARE: Multidisciplinarna krepitev zmogljivosti in razvoj novih rešitev z namenom ohranjanja, varovanja in povečanja števila ogroženih skupin divjih opraševalcev in medonosne čebele v ekosistemu

Glavni cilj projekta je izboljšati znanje in trenutne prakse o varstvu in ohranjanju divjih opraševalcev ter medonosnih čebel na čezmejnem območju s pomočjo skupnih multidisciplinarnih in integriranih orodij. Z oblikovanjem čezmejne mreže za varstvo opraševalcev bodo vzpostavili dolgoročno sodelovanje med partnerji in ciljnimi skupinami. Za pilotno območje projekta, ki vključuje Biosferno območje Mura-Drava-Donava in Krajinski park Goričko, bodo izdelali skupni Strateški načrt za trajnostno ohranjanje divjih opraševalcev in medonosne čebele.

Projektni partnerji: Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA, Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode, Javni zavod Krajinski park Goričko, Galerija – Muzej Lendava / Galéria – Múzeum Lendva, Nacionalni inštitut za biologijo.

ZeleNatura: Izboljšanje urbane infrastrukture za bolj zelena jedra severnega Jadrana

Glavni cilj projekta je izboljšati urbana območja mest severnega Jadrana z zeleno infrastrukturo, izboljšati orodja in metode upravljanja in spremljanja stanja zelene infrastrukture ter ozaveščati in izobraževati prebivalce območja o storitvah zelene infrastrukture.

Projektni partnerji: Grad Kastav, Mestna občina Koper, Občina Izola – Comune di Isola, Lokalna akcijska grupa “Terra liburna”, Univerza v Ljubljani-Biotehniška fakulteta, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet.

Več o projektih na povezavi.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE