Skoči do osrednje vsebine

Prvo državno nagrado Rada Smerduja podelili Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije

Odbor za podeljevanje nagrad Republike Slovenije na področju ohranjanja narave je v petek, 14. junija, v Parku Škocjanske jame prvič podelil državno nagrado na področju ohranjanja narave. Nagrado Rada Smerduja je letos za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).

Nagrado Rada Smerduja podeljuje Republika Slovenija za izjemne dosežke, ki pomembno prispevajo k razvoju stroke na področju ohranjanja narave in k ohranjanju narave. Med desetimi predlogi, ki so prispeli na javni razpis, je odbor izbral najboljše tri kandidate, od katerih je DOPPS podelil nagrado Rada Smerduja, zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji pa Javnemu zavodu Kozjanski park in Inštitutu za ohranjanje naravne dediščine Lutra. Na podelitvi je DOPPS nagrado izročil minister za naravne vire in prostor Jože Novak. 

Več o podelitvi nagrade na tej povezavi

DOPPS je nagrado prejel za izjemen prispevek k varstvu narave v Sloveniji. Društvo deluje že več kot 40 let in je ena večjih nevladnih organizacij na področju ohranjanja narave v Sloveniji. S svojim delovanjem je prispevalo k izvedbi konkretnih aktivnosti na terenu, ki so potrjeno že izboljšale stanje vrst ptic in njihovih življenjskih okolij, s tem pa tudi širše stanje naravnih vrednot in biotske raznovrstnosti. Med drugim je odbor v utemeljitvi zapisal, da upravlja tri naravne rezervate: Škocjanski zatok, Ormoške lagune in Iški morost ter da je ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo prispevalo ključen del za določitev posebnih območij varstva, ki so del omrežja Natura 2000 – največjega svetovnega omrežja varovanih območij narave.

Javni zavod Kozjanski park je prejel zahvalo za aktivnosti oživljanja travniških sadovnjakov na območju Kozjanskega parka in ozaveščanje pomembnosti ohranjanja travniških sadovnjakov, kar je izjemnega pomena in je prispevalo k širjenju ohranjanja tovrstnih sadovnjakov tudi na drugih zavarovanih območjih v Sloveniji. 

Inštitut Lutra je prejel zahvalo za svoje delo na prepoznavnosti evrazijske vidre kot ogrožene krovne vrste celinskih vodnih ekosistemov, raziskovanje njene ekologije in razširjenosti v Sloveniji ter aplikacijo njene sporočilne vrednosti v izobraževanju in ozaveščanju javnosti o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti celinskih voda.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE