Skoči do osrednje vsebine

Slovenska nagrada Natura 2000 projektu Natura Mura

Slovensko nagrado Natura 2000 je v kategoriji varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 v Sloveniji prejel Zavod Republike Slovenije za varstvo narave za projekt Obnova rečnih in obrečnih habitatov reke Mure v okviru projekta Natura Mura. Podelitve se je udeležilo več kot 30 sodelujočih pri projektu, ki so si ob tem ogledali tudi stanje po širitvi struge in gozdarski objekt v Petanjcih ter obnovljeno mrtvico Zaton. Podelitve so se udeležili tudi župan Občine Tišina Franc Horvat ter Anton Rožman, član občinskega sveta Občine Gornja Radgona in koordinator županje Občine Gornja Radgona Urške Mauko Tuš, direktor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave mag. Teo Hrvoje Oršanič ter predstavnice Ministrstva za naravne vire in prostor.

Na letošnjo slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks varstva narave z dolgoročnimi učinki, so v šestih kategorijah prejeli 18 prijav. V začetku oktobra so razglasili finaliste, ki jih je izbrala devetčlanska strokovna žirija. Prijave so izkazovale zelo jasne cilje varstva narave in njihovo doseganje na terenu, zato je devetčlanska strokovna žirija imela izjemno zahtevno nalogo. Nagrajence spoznavamo na postajah turneje slovenske nagrade Natura 2000 – zadnjega bomo spoznali v sredo, 27. novembra 2024. Slovenska nagrada Natura 2000 je oblikovana po vzoru evropske nagrade Natura 2000. Poteka pa v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000.

Aleksander Koren, vodja projekta Natura Mura, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, ki je tudi prevzel nagrado, je ob tem povedal: »Z velikim veseljem in hvaležnostjo sprejemamo nagrado Natura 2000 za renaturacijski projekt Natura Mura. To izjemno priznanje sprejemamo v imenu partnerjev projekta, zunanjih izvajalcev, lokalnih skupnosti in ostalih deležnikov, ki so pri projektu sodelovali. Posebno zahvalo želimo izreči vsem petim partnerjem ter Ministrstvu za naravne vire in prostor. Tekom izvajanja projekta so izkazali izjemno predanost ohranjanju narave ob reki Muri ter s svojimi izkušnjami pomagali pri premagovanju številnih izzivov, na katere smo naleteli. Posebna zahvala gre tudi pomurskim županom in lokalnim skupnostim, ki so projektu nudili neprecenljivo podporo in razumevanje. Njihova vloga in podpora je bila ključna pri implementaciji ukrepov in zagotavljanju trajnosti projektnih ciljev.«

Podelitve se je udeležil tudi direktor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave mag. Teo Hrvoje Oršanič, ki je izpostavil: »Nagrada Natura 2000 je priznanje in vzpodbuda za skrb za naravo. Naša bodočnost temelji na odnosu do narave, ki mora biti spoštljiv in trajnosten. Trenutno je odnos do narave pretirano izkoriščevalski, brez pravega posluha za posledice.

Nagrada Natura 2000 v tem smislu kaže pravo pot v bodočnost - delajmo dobro tudi za naravo, od katere živimo. Nagrajene so dobre zgodbe, ki rešujejo marsikatero vrsto in življenjski prostor. Čestitke vsem letošnjim dobitnikom nagrade. Da bi jih le bilo vsako leto več ...«

Vsi si želimo, da gre naravi dobro – a k temu lahko prispevamo le s sodelovanjem

Maja Cipot, vodja LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) na Ministrstvu za naravne vire in prostor: »S slovensko nagrado Natura 2000 smo letos omogočili prijave za zadnjih pet let, pri nagradi v letu 2022 pa za zadnjih 18 let. Letos, ko obeležujemo 20 let Nature 2000 v Sloveniji, je zelo dragoceno, da z nagrado lahko izpostavimo primere dobre prakse iz vse Slovenije. Projekt Natura Mura je največji projekt renaturacije rečnih sistemov v Sloveniji do sedaj. Zahteval je obsežno načrtovanje, koordinacijo in dobro sodelovanje med vsemi vključenimi v aktivnosti. Tako vključevanje različnih sektorjev, kot tudi uporabnikov prostora in prebivalcev. Verjamem, kot so zapisali na Zavodu RS za varstvo narave, da so s tem postavili tudi dobre temelje za nadaljevanje sodelovanja pri varstvu narave ob Muri.« 

Slovenska nagrada Natura 2000 v kategoriji varstvo vrst in habitatnih tipov Nature 2000 v Sloveniji projektu Obnova rečnih in obrečnih habitatov reke Mure v okviru projekta Natura Mura

Projekt Natura Mura je največji projekt renaturacije rečnih ekosistemov v Sloveniji do sedaj. Glavni cilj projekta je bil izboljšanje stanja območij Natura 2000 ob reki Muri. Projekt je izvajal konzorcij šestih partnerjev pod vodstvom Zavoda RS za varstvo narave. Renaturirali so 10 hektarjev zaraščajočih mokrotnih travnikov, obnovili dve naravovarstveno pomembni mrtvici, izkopali 20 mlak, obnovili šest rečnih rokavov v skupni dolžini devetih kilometrov ter v dolžini treh kilometrov renaturirali rečno strugo. Obnovili so poplavni gozd v skupni površini 32 hektarjev. Ob Muri pa so vzpostavili tudi infrastrukturo za interpretacijo narave. V kategoriji varstvo vrst in habitatnih tipov Nature 2000 v Sloveniji sta dva zmagovalca slovenske nagrade Natura 2000 – poleg Zavoda RS za varstvo narave še Javni zavod Triglavski narodni park s prijavo Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku s projektom VrH Julijcev.

Člani strokovne žirije so o projektu Obnova rečnih in obrečnih habitatov reke Mure v okviru projekta Natura Mura zapisali: projekt kaže odlično učinkovitost z jasno opredeljenimi aktivnostmi. Rezultati so konkretni in merljivi ter dokazano doseženi. Že partnerska sestava kot tudi pristop vključevanja ključnih deležnikov v načrtovanje in izvedbo aktivnosti so zagotovili potrebno predhodno usklajenost posameznih sektorskih politik, s tem pa je zagotovljena tudi dolgoročna podpora uvedenim rešitvam v prostoru.

Kratka predstavitev zmagovalne prijave Obnova rečnih in obrečnih habitatov reke Mure v okviru projekta Natura Mura

Območje Nature 2000: Mura

Naziv prijavitelja: Zavod RS za varstvo narave

Partnerji in sodelujoči: Vodilni partner - Zavod RS za varstvo narave,  Slovenski državni gozdovi d.o.o., Zavod za gozdove Slovenije, Razvojni center Murska Sobota, Direkcija RS za vode, Občina Velika Polana.

Kratka predstavitev: Projekt Natura Mura je največji projekt renaturacije rečnih ekosistemov v Sloveniji do sedaj. Glavni cilj projekta je bil izboljšanje stanja območij Natura 2000 ob reki Muri. Projekt je izvajal konzorcij šestih partnerjev pod vodstvom Zavoda RS za varstvo narave.

V sklopu projekta se je renaturiralo 10 ha zaraščajočih mokrotnih travnikov. Obnovili sta se dve naravovarstveno pomembni mrtvici, izkopalo 20 mlak, obnovilo 6 rečnih rokavov v skupni dolžini 9 km ter izvedla renaturacija rečne struge v skupni dolžini 3 km. V projektu Natura Mura je bila izvedena obnova poplavnega gozda na skupni površini 32 hektarjev - zasajenih je bilo 124.970 sadik različnih avtohtonih drevesnih vrst. V sklopu projekta je bilo odkupljenih dobrih 28 hektarjev zasebnih zemljišč. Vzdolž reke Mure se je vzpostavila infrastruktura za interpretacijo narave.

Projekt temelji na principu celovitega pristopa upravljanja s poplavnim prostorom, kjer so se v načrtovanje in izvajanje projektnih aktivnosti aktivno vključevale številne lokalne skupnosti, naravovarstveniki, gozdarji, ribiči, vodarji in drugi deležniki, kar zagotavlja, da so izvedeni ukrepi trajnostni in prilagojeni lokalnim razmeram. S tem se je postavil temeljni kamen za bodočo participativno upravljanje z reko in njenim poplavnim prostorom. Izvedeni ukrepi so bili zasnovani in izvedeni na način, da ob doseganju naravovarstvenih ciljev prispevajo tudi k doseganju drugih pomembnih okoljskih in drugih ciljev, kot so izboljšanje poplavne varnosti, zagotavljanje virov pitne vode in lesa ter ohranjanje obdelanosti kmetijskih zemljišč. Izvedba projekta je prispevala tudi k boljši ozaveščenosti in večji vključenosti lokalnih prebivalcev v aktivnosti varstva narave ob Muri.