Skoči do osrednje vsebine

Sporocivrsto.si: sporočite informacije o alpskem kozličku

Na Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN) v projektu LIFE NarcIS zbirajo podatke o hrošču alpski kozliček. Odrasle hrošče lahko opazimo od druge polovice junija do sredine avgusta v strnjenih bukovih gozdovih pa tudi na skladiščenem bukovem lesu, če je ta blizu gozda. Če ste opazili alpskega kozlička, vas na ZRSVN vabijo, da ga fotografirate, podatke pa vnesete na sporocivrsto.si, ki deluje tudi na mobilnih napravah.

Kozličke, po velikosti, obliki in obarvanosti raznoliko družino hroščev, hitro opazimo zaradi zelo dolgih tipalnic, ki običajno presegajo dolžino njihovega telesa. Za razliko od drugih hroščev z dolgimi tipalnicami imajo kozlički nastavke tipalk nameščene na nizkih izboklinah na glavi.

Alpski kozliček je ena od treh vrst kozličkov (poleg bukovega in hrastovega), ki so kazalniki dobre ohranjenosti avtohtonih listnatih gozdov. Tega 2 do 4 centimetre velikega hrošča spoznamo po podolgovatem, ozkem telesu modre do modro-sive barve. Na vsaki pokrovki ima črne pege, običajno tri, včasih pa le dve. Ima dolge tipalnice modre barve, ki so na sklepih členov črne. Alpskega kozlička lahko zamenjamo z bukovim kozličkom, vendar je slednji bolj čokat, siv in ima enobarvne črne tipalnice.

Varujemo ga z Uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, po Bernski konvenciji in z omrežjem Natura 2000. 

Več informacij je dostopnih na tej povezavi


Alpski kozliček (foto: Martin Vernik, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave)

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE