Skoči do osrednje vsebine

Sporocivrsto.si: sporočite informacije o lepem čeveljcu

Na Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN) v projektu LIFE NarcIS zbirajo podatke o orhideji lepi čeveljc. Naša največja orhideja najpogosteje uspeva v bukovih in mešanih gozdovih ter v smrekovju in med višjimi legami ruševja. Ustrezajo ji zmerno suha polsenčna rastišča. Če ste opazili to vrsto orhideje, vas na ZRSVN vabijo, da jo fotografirate, podatke pa vnesete na sporocivrsto.si, ki deluje tudi na mobilnih napravah.

Lepi čeveljc je dobil ime po vrečasto oblikovanem delu cveta - medeni ustni. Medena ustna te orhideje je past za opraševalce, ki žuželko privabi s cvetnimi strukturami in z vonjem, ki simulira feromone žuželk. Ko žuželka pade v ustno, se ne more pomikati po gladkih notranjih stenah, iz pasti se lahko reši le po eni poti, ki pa omogoča oprašitev cveta. 

Cvetenje te orhideje lahko spremljamo od konca maja do konca junija, v višjih legah do začetka julija. Ob cvetenju je ne moremo zamenjati za drugo vrsto, saj ima značilno oblikovan in obarvan cvet. Vrečasto oblikovana medena ustna je živo rumena in velika 3 do 4 cm, ostali listi cvetnega odevala pa so rdečerjavi in postopno zoženi v do 5 cm dolgo konico. Orhideja zraste od 20 do 80 cm.

Lepi čeveljc varujemo z Uredbo o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah, po Bernski konvenciji in z omrežjem Natura 2000. 

Več informacij je dostopnih na tej povezavi


Lepi čeveljc (foto: Jana Laganis, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave)
 

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE