Skoči do osrednje vsebine

Sporocivrsto.si: sporočite informacije o naravovarstveno pomembnih vrstah

Na Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN) v projektu LIFE NarcIS zbirajo podatke o naravovarstveno pomembnih vrstah. V avgustu lahko med njimi opazite nočnega metulja črtastega medvedka, hrošča rogača in zeleno krastačo. Če ste jih opazili, vas na ZRSVN vabijo, da jih fotografirate, podatke pa vnesete na SporociVrsto.si, ki deluje tudi na mobilnih napravah.

Naravovarstveno pomembne vrste so večinoma pomembne tudi na evropski in svetovni ravni in uvrščene med vrste naravovarstvenega omrežja Evropske unije Natura 2000. Z njihovim varovanjem prispevamo tudi k ohranitvi številnih drugih vrst in njihovega življenjskega okolja.

ZRSVN vsak mesec predstavi eno prepoznavno naravovarstveno pomembno vrsto in zbira podatke o njihovih najdiščih prek portala SporociVrsto.si. Zbrani podatki o razširjenosti teh vrst so neprecenljivi za strokovnjake, ki spremljajo stanje živalskih vrst in se ukvarjajo z varstvom narave. Zbiranje podatkov omogoča tudi izobraževanje in raziskovanje slovenske narave.

Od predstavljenih vrst lahko nekatere opazite tudi v mesecu avgustu.

Črtasti medvedek je nočni metulj, razširjen po vsej Sloveniji, najdemo ga na vlažnih in ne preveč senčnih gozdnih robovih z zeliščno vegetacijo. Zelo barvit do sedem centimetrov velik metulj je aktiven podnevi in ponoči. Zgornja stran sprednjih kril je črne barve s kovinsko zelenim sijajem in bledorumenimi vzdolžnimi ter prečnimi pasovi. Zadnja krila so opečnato rdeče barve, s tremi različno velikimi črnimi lisami.


Črtasti medvedek (foto: Matej Petkovšek)

Hrošč rogač, ki je najtežja žuželka v Evropi. Pri nas je prisoten skoraj povsod, kjer uspevajo listnati gozdovi. Ima podolgovato, široko in rahlo sploščeno telo. Samca enostavno določimo že po rogovju podobni preobraženi čeljusti, s katero skuša premagati nasprotnika v boju za samico, teritorij ali hrano. Odrasle hrošče najlažje opazimo v toplih poletnih večerih tik pred sončnim zahodom.


Rogač (foto: Martin Vernik)

Zeleno krastačo lahko najdemo po vsej Sloveniji v bližini gramoznic, peskokopov, na gradbiščih in v bližini naselij. Ima izrazito bradavičasto kožo. Je manjša od sorodne navadne krastače. Ločimo jo tudi po svetlem hrbtu, belo-sive do peščeno rjave barve, ki je prekrit s številnimi zelenimi, pogosto temno obrobljenimi lisami in manjšimi rdečimi ali oranžnimi pikami.


Zelena krastača (foto: Monika Podgorelec)

Več informacij je dostopnih na tej povezavi

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE