Sporocivrsto.si: ste videli planinskega močerada ali blazinasti beli mah?
Na Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN) zbirajo podatke o dveh na prvi pogled neopaznih, a izjemno zanimivih vrstah: blazinastem belem mahu in planinskem močeradu. Če ju opazite, vas na ZRSVN vabijo, da vrsti fotografirate, podatke pa vnesete v portal sporocivrsto.si, ki deluje tudi na mobilnih napravah. Vaši podatki bodo prispevali k boljšemu poznavanju razširjenosti vrst v Sloveniji.
Blazinasti beli mah (Leucobryum glaucum) je eden najbolj prepoznavnih mahov pri nas. Že od daleč so vidne njegove goste polkrožne blazinice belkasto zelene barve, ki pogosto pokrivajo večje površine tal. Zaradi posebne zgradbe listov, ki zadržujejo vodo, ima skoraj svetleč videz. V Sloveniji je zelo razširjen. Najdemo ga v listnatih, mešanih in iglastih gozdovih, na vlažnih tleh ob potokih, na barjih in šotiščih ter tudi na skalovju v višjih legah do 1600 metrov nadmorske višine.
Blazinasti beli mah (Leucobryum glaucum) (foto: Matej Petkovšek)
Planinski močerad (Salamandra atra) je med dvoživkami posebnost, saj je živoroden - samica skoti že popolnoma razvite mladiče. Na življenje na višjih nadmorskih legah in v suhem kraškem svetu se je zelo dobro prilagodil. Ker je popolnoma črne barve, se v hladnem gorskem svetu na soncu hitro ogreje. Vse življenje preživi na kopnem, saj v nasprotju z drugimi dvoživkami za razmnoževanje ne potrebuje vode.
V Sloveniji ga najpogosteje srečamo nad gozdno mejo, na subalpinskih in alpinskih traviščih, kamnitih pašnikih ter med skalovjem in trhlim lesom. Najbolj aktiven je ponoči, podnevi pa ga lahko opazimo v vlažnih in senčnih legah ter ob dežju.
Kot ostale dvoživke je tudi planinski močerad v Sloveniji zavarovan z Uredbo o prosto živečih živalskih vrstah. Uvrščen je tudi na Rdeči seznam ogroženih dvoživk Slovenije kot ranljiva vrsta.
Planinski močerad (Salamandra atra) (foto: Tina Belej)