Skoči do osrednje vsebine

Testiranje metod odstranjevanja japonskega dresnika ob Dravinji

Na pilotnem območju na Štajerskem sodelavci projekta LIFE-IP NATURA.SI od leta 2021 na vodnih in priobalnih zemljiščih testirajo štiri različne metode odstranjevanja invazivnih tujerodnih vrst, prednostno japonskega dresnika. Dela vodi Direkcija Republike Slovenije za vode (DRSV) v sodelovanju z izvajalcem gospodarske javne službe urejanja voda DRAVA vodnogospodarsko podjetje Ptuj d.o.o..

Za najbolj učinkovite so se izkazale tiste metode, s katerimi se po odstranitvi ponovno vzpostavi avtohtona obrežna zarast.

V letu 2021 so vzpostavili štiri metode:

  • omejevanje dresnika z vrbovimi popleti,
  • omejevanje s prekrivanjem s filcem in sidranje z vrbovimi koli,
  • intenzivno izčrpavanje s košnjo ter
  • prekrivanje s kovinsko mrežo.

V nadaljnjih letih (2022-2024) so izvajali vzdrževalna dela, pletje vrbovja in košnjo. Na podlagi pridobljenih izkušenj so metodo z intenzivno košnjo nadgradili tako, da so na območju izvajanja metode izvedli zasaditev avtohtonih drevesnih in grmovnih vrst.

Ukrepi so bili načrtovani celostno z vidika ciljev zmanjševanja poplavne ogroženosti, doseganja dobrega stanja voda in doseganja ugodnega stanja habitatov.

S sonaravno ureditvijo brežin in zasaditvijo vrb, kasneje pa tudi drugih vrst, so pripomogli k omejevanju invazivnih tujerodnih vrst, ki so na območju ukrepa sedaj prisotne v bistveno manjšem obsegu. Vzpostavljena obrežna zarast ima mnogo pozitivnih učinkov:

  • omejuje erozijo – zagotavlja stabilnost brežin, zmanjšuje odnašanje brežin, zmanjšuje turbulentnost vodnega toka v času naraslih voda;
  • preprečuje zamuljevanje vodotokov in nastajanje zemeljskih nanosov v vodotokih, ki bi zmanjševali prerez struge (pomen za ohranjanje pretočnosti struge);
  • zadržuje padavine na mestu nastanka, upočasnjuje površinske odtoke ter prehitro odtekanje vode (zmanjšuje vpliv suš);
  • predstavlja filter med kmetijskimi površinami in vodotoki - omejuje vnos hranil zaradi gnojenja, pesticidov, iztrebkov pašnih živali ter ohranja samočistilne procese v vodi (ima pozitiven vpliv na kakovost vode);
  • senči vodotok - preprečuje segrevanje vodotoka ter okolice in zmanjšuje izhlapevanje vode (ima pozitiven vpliv na količino vode);
  • predstavlja življenjski prostor ptic, sesalcev in ostalih organizmov, vezanih na vodo.

Izvajanje odstranjevanja japonskega dresnika redno pa spremljajo tudi partnerji projekta z Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave in Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj.

Več o metodah in poteku odstranjevanja v zborniku na tej povezavi.