Skoči do osrednje vsebine

Uspešna akcija odstranjevanja netopirskega gvana v cerkvi Imena Marijinega v Brišah

V integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) so 18. novembra 2024 sodelavci Centra za kartografijo favne in flore (CKFF), Zavoda RS za varstvo narave (ZRSVN) in Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) izvedli akcijo odstranjevanja netopirskega gvana v cerkvi Imena Marijinega v Brišah, Zagorje ob Savi. V treh urah je 11 prostovoljcev iz zvonika cerkve uspešno odstranilo kar 454,9 kg gvana, zapakiranega v 35 vreč. Domačini pa so počistili še dodatnih 98,8 kg oz. 9 vreč gvana. Udeleženci akcije so si nabrano gvano razdelili, saj služi kot odlično gnojilo.

Projekt LIFE-IP NATURA.SI naslavlja izzive, povezane s prisotnostjo netopirjev v stavbah kulturne dediščine (SKD) in eden izmed ključnih je problematika kopičenja netopirskega gvana. Dolgoročni namen aktivnosti je ustvariti izhodišče za okrepljeno sodelovanje med lastniki in upravljavci stavb, strokovnjaki z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) in ZRVNS ter MNVP. Pomembna je izvedba preprostih preventivnih ukrepov za zmanjšanje morebitnih navzkrižij med ohranjanjem kotišč netopirjev in vzdrževanjem stavb (čiščenje gvana in izvedba tehničnih ukrepov za preprečevanje oziroma omejevanje škode) ter oblikovanje sistemskih rešitev za pomoč upravljavcem stavb pri čiščenju gvana. Tako zagotavljamo dolgoročno ugodno stanje kotišč netopirjev v SKD in preprečujemo njihovo uničevanje.

Cerkev Imena Marijinega predstavlja eno izmed SKD z največjim številom opaženih vrst in kotišč netopirjev pri nas (Netopirji v stavbah kulturne dediščine). V poletnih mesecih se lahko v njej zbere več kot 1000 netopirjev, saj predstavlja pomembno kotišče treh vrst netopirjev – navadnih netopirjev (Myotis myotis), vejicatih netopirjev (Myotis emarginatus) ter malih podkovnjakov (Rhinolophus hipposideros). Cerkev je tako ena izmed bolj obremenjenih SKD z netopirskim gvanom, kar je bil tudi povod za izvedbo akcije.

Akcija je imela dva ključna cilja: ohranitev tega pomembnega kotišča netopirjev in ocenjevanje obremenjenosti cerkve z gvanom – torej kakšna količina gvana se nabere pod tako številčno kolonijo netopirjev. Dogodek so izkoristili tudi za pogovor s predstavnico ZVKDS glede možnosti izvedbe tehničnih ukrepov za zmanjšanje obremenjenosti z gvanom in lažje čiščenje v prihodnje. Cerkev je predlagana kot prioritetna glede izvedbe teh ukrepov v projektu LIFE-IP NATURA.SI. Počiščene površine bodo sedaj omogočale uspešno izvedbo. 

Ekipa je opravila izjemno delo, saj so take aktivnosti ključne za ohranjanje kotišč netopirjev in ozaveščanje o pomembnosti ohranjanja zatočišč netopirjev v SKD.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE