Skoči do osrednje vsebine

Uspešnost obnove gozdov na Jelovici

V projektu JeloviZA so sodelavci Zavoda za gozdove Slovenije v lanskem letu s sadnjo in zaščito mladja obnovili 20 hektarov v ujmah poškodovanih gozdov.  S pospeševanjem tradicionalnih drevesnih vrst za Jelovico, kot so bukev, jelka in gorski javor, želijo povečati odpornost gozda na vremenske ujme in druge posledice podnebnih sprememb. S prvim monitoringom konec poletja so potrdili uspešnost sadnje mladih dreves.

Jelovico so prvotno prekrivali gozdovi bukve, jelke in smreke, a se je sčasoma delež smreke zaradi različnih dejavnosti človeka povečeval. V projektu JeloviZA so za obnovo izbrali štiri večje razgozdene površine, ki so nastale zaradi ujm in kasnejšega pojavljanja podlubnikov. Obnovo so zastavili primerjalno - na polovici vsake površine so zasadili mlada drevesa, na drugi polovici pa pustili naravno pomlajevanje gozdov. Poleg obnove v projektu spremljajo tudi učinke treh različnih ukrepov za zaščito mladja: individualna zaščita z ograjo, kemična zaščita s premazi kemakola ter kolektivna zaščita z leseno ograjo.

Prvi monitoring uspešnosti obnove gozdov na primerjalnih površinah so izvedli konec poletja 2023. Po prvih rezultatih analiz ugotavljajo dokaj visoko gostoto naravnega mladja, a z neugodno vrstno sestavo za območje Jelovice. Sadnja mladih dreves je bila uspešna. 

Več na tej povezavi.

Projekt JeloviZA izvaja CIPRA Slovenija s partnerji Zavod RS za varstvo narave, Zavod za gozdove Slovenije, Razvojna agencija Sora, Občina Železniki in CIPRA International. Projekt sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE