V Škocjanskem zatoku letos rekordno število gnezd navadnih čiger
Navadna čigra je ptica iz družine čiger, znana po svojem elegantnem videzu, vitkem telesu in izjemno hitrem letenju, prepoznavna po črnem vrhu glave, oranžno-rdečih nogah in dolgem, ozkem kljunu. Razširjena je po večjem delu Evrope, kjer gnezdi tako ob obalah kot na celini. Najpogosteje jo srečamo v bližini morij, rek, jezer in mokrišč, saj ima rada območja s plitvimi vodami, kjer lahko išče hrano. Navadna čigra gnezdi v kolonijah. Gnezdišče je običajno na peščenih ali prodnatih plažah, kjer čigre tvorijo gnezdo na tleh. V Sloveniji danes gnezdi le še lokalno, na umetnih gnezdiščih na Ptujskem in Ormoškem jezeru, v Sečoveljskih solinah ter v Škocjanskem zatoku.
V Sloveniji je navadna čigra uvrščena med zavarovane vrste po Uredbi o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah in je vrsta Nature 2000.
Uspešno gnezdenje tudi rezultat ureditve novih habitatov
V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok si s številnimi aktivnostmi prizadevajo za obnovo degradiranih ekosistemov in izboljšanje biotske raznovrstnosti. Izjemen uspeh gnezdenja navadne čigre pripisujejo tudi ureditvi novih habitatov. V letu 2023 so v projektu ReCo oblikovali dva nova otočka, v projektu Poseidone pa nadvišali obstoječe otočke. Muljaste otočke so oblikovali na različnih višinah, z namenom spodbujanja spontanega razvoja ciljnih habitatnih tipov Nature 2000 ob upoštevanju procesa sukcesije. Material za oblikovanje otočkov so pridobili s poglobitvijo sekundarnih kanalov znotraj brakične lagune. Več na tej povezavi.
V projektu ReCo - Obnova degradiranih ekosistemov vzdolž evropskega zelenega pasu v srednji Evropi za izboljšanje biotske raznovrstnosti in ekološke povezanosti, ki traja od marca 2023 do februarja 2026 sodeluje 12 partnerjev iz šestih držav. Slovenska partnerja sta Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije in Regionalna razvojna agencija Gorenjske, BSC Kranj. Projekt sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg Srednja Evropa.
V projektu Poseidone - Promocija zelene in modre infrastrukture za nov okoljski razvoj, ki traja od januarja 2023 do decembra 2025 sodeluje 12 partnerjev, po 6 iz Slovenije in Italije. Projekt sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg Italija-Slovenija.