V štirih letih številni ukrepi za Dravo
Osrednji cilj projekta zaDravo je bila obnova vodnih, gozdnih in travniških življenjskih okolij ob reki Dravi, ki so del omrežja Natura 2000. RRA Podravje – Maribor je skupaj s partnerji Direkcijo Republike Slovenije za vode (DRSV), Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN), Znanstveno raziskovalnim središčem (ZRS) Bistra Ptuj ter občinami Duplek, Starše in Središče ob Dravi v projektu izvedla številne aktivnosti. Te so bile usmerjene v ohranjanje narave in dvig kakovosti življenja v dravskem obrečnem prostoru - tako za ogrožene živalske in rastlinske vrste kot tudi za človeka.
Izboljšali rečno dinamiko in prodonosnost reke Drave, povečali pretočnost rečnih rokavov in poplavno varnost
DRSV je na reki Dravi obnovila stranske rokave, mrtvice ter rečne zatoke, odstranila zarast in mulj na prodiščih, izkopala depresije z občasno in stalno vodo ter odkupila zemljišča, ki so podvržena bočni rečni eroziji.
Poleg tega so z namenom izboljšanja življenjskega okolja za dvoživki veliki pupek in hribski urh na skupno 11,7 hektarih na 20 lokacijah uredili mrežo kotanj oziroma mlak v velikosti približno 100 m2.
Obnovili ali vzpostavili več kot 40 hektarov gozdov, mejic in travišč
ZRSVN je v sodelovanju z gozdarsko stroko obnovil 15 hektarov obrečnih poplavnih gozdov z zasaditvijo značilnih drevesnih vrst ter spodbujanjem naravnega pomlajevanja gozdov. Del poplavnih gozdov so tudi trajno prepustili naravi – vzpostavili so mrežo gozdnih ekocelic brez gospodarjenja.
Sodelavci RRA Podravje - Maribor so z občinami Duplek, Starše in Središče ob Dravi zasadili več kot 4000 sadik grmovnic in dreves ter s tem obnovili mejice na več kot 12 hektarih površin. Poleg tega so na svojih ali v projektu odkupljenih zemljiščih vzpostavili devet hektarov travnikov. ZRS Bistra Ptuj pa je z ustrezno obnovo zaraščenih površin in večletnim vzdrževanjem travišč obnovilo šest hektarov suhih travnikov na območju Krajinskega parka Šturmovec.
V projektu so z namenom predstavitve pomena območja ob reki Dravi ter izvedenih ukrepov vzpostavili 16 interpretacijskih enot: tri interpretacijske centre, dve učni poti, sedem interpretacijskih točk in štiri poligone.
Več informacij na tej povezavi.
Projekt Drava – Natura 2000 se je začel decembra 2019 in zaključil konec oktobra 2023. Projekt sofinancirata program za izvajanje Evropske kohezijske politike 2014-2020 iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.