Skoči do osrednje vsebine

Varstvo starih gozdov in mreža gozdnih rezervatov v Sloveniji: stanje in perspektive

V Ljubljani bo 22. novembra 2022 delavnica, na kateri bodo z različnih vidikov osvetlili trenutno stanje na področju varstva staroraslih gozdov in mreže gozdnih rezervatov v Sloveniji ter v razpravi izmenjali poglede na izboljšave na tem področju. Izvedli jo bodo kot del projekta LIFE Prognoses o varstvu staroraslih gozdov v Evropi.

V razpravi se bodo posvetili naslednjim vprašanjem:
•    Kakšen delež gozda v Sloveniji naj ima status gozdnega rezervata (GR)? Kje naj se prednostno opredeljujejo nove površine s statusom GR? 
•    Imamo v Sloveniji možnosti za GR večjega obsega, npr. od 1000-2000 ha? 
•    Kako nadomestiti izpad prihodka zaradi povečanja površin GR? 
•    Kako v določitev in upravljanje (med drugim zagotavljanje infrastrukture za usmerjanje obiska) vključiti ključne deležnike, vključno z lokalnimi skupnostmi in turističnim sektorjem? 
•    Kako bodo klimatske spremembe, vključno z večjimi naravnimi motnjami, vplivale na cilje ohranjanja narave? Npr. kako ravnati v primeru napada podlubnikov ali izbruha požarov v GR? 
•    Kako zagotoviti učinkovito ekološko povezanost med GR z vidika ključnih vrst (npr. dovolj odmrlega drevja v nekaterih delih gozda (30 m3/ha))? 
•    Kako nadaljevati z razpravo s ključnimi sektorji in deležniki glede okrepljene vloge in povečanja mreže GR?

Med referati bodo tudi Pomen starih gozdov in gozdnih rezervatov za ohranjanje narave v Sloveniji in širše, Pogled na gozdne rezervate z vidika izvajanja javne službe ohranjanja narave ter Pogled na gozdne rezervate z vidika varstva ptic v Sloveniji.

Delavnico organizirata Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire BF in Ministrstvo za okolje in prostor. 

Vabilo.
 

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE