Skoči do osrednje vsebine

VIDEO: Podvodno življenje planinskega pupka

Na videz mirna mlaka ali visokogorsko jezero lahko na prvi pogled izgledata brez življenja. Ob zgodnjih ali poznih urah dneva pa v taki vodi hitreje opazimo našo najvišje živečo repato dvoživko - planinskega pupka. Kako izgleda življenjski prostor planinskega pupka pod vodno gladino, si lahko ogledate v videu.

 

Morda je prav njegova druga sestavina imena pupek razlog, da ga poletni obiskovalci planin in gora pogosto zamenjujejo za paglavca. V Sloveniji živijo štiri vrste pupkov: navadni, veliki, planinski in panonski. Vsem pupkom je skupno, da imajo bočno sploščen rep in so brez izrazitih zaušesnih žlez. Spomladi po zimskem spanju, ki se v visokogorju ob dolgih zimah lahko prične šele v poletnih mesecih, prilezejo iz zimskih skrivališč na kopnem in poiščejo stoječe vode (mlake, jezera, počasne potoke ipd.), kjer se parijo.

Posebnost pupkov je tudi razmnoževanje: samec v paritvenem plesu odloži skupek semenčic (spermatofor), ki jih samica pobere z razširjeno zadnjično odprtino, imenovano kloaka. Oploditev jajčec tako poteka v telesu samice. Ta nato odloži jajčeca tako, da vsako posebej zavije v liste vodnih rastlin ali pa jih samo odloži na dno. 

Planinskega pupka najhitreje prepoznamo po enobarvnem rumeno oranžnem trebuhu, ki je brez lis. Samec v paritveni sezoni dobi rumeno bel greben s črnimi pikami. 

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE