Skoči do osrednje vsebine

Z bliskovitim popisom favne, flore in funge med zmagovalce slovenske nagrade Natura 2000

Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica, Slovensko odonatološko društvo, Botanično društvo Slovenije ter Center za kartografijo favne in flore so danes prevzeli slovensko nagrado Natura 2000, in sicer v kategoriji slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000 s prijavo BIOBLITZ SLOVENIJA - vsakoletni bliskovit popis favne, flore in funge na izbranem območju s strani tuje in slovenske strokovne javnosti (raziskovalcev in strokovnjakov). Na tretji postaji turneje slovenske nagrade Natura 2000 smo tako spoznali četrtega prejemnika nagrade. Pred tem sta prejela nagrado za Praznik kozjanskega jabolka Javni zavod Kozjanski park ter dve nagradi Javni zavod Triglavski narodni park. Slednji je obe nagradi prevzel skupaj s partnerji za projekt VrH Julijcev - Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku. Preostalih pet nagrajencev bomo spoznali na naslednjih postajah turneje slovenske nagrade Natura 2000 do konca novembra.

Na letošnjo slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks varstva narave z dolgoročnimi učinki, so v šestih kategorijah prejeli 18 prijav. V začetku oktobra so razglasili finaliste, ki jih je izbrala devetčlanska strokovna žirija. Prijave so izkazovale zelo jasne cilje varstva narave in njihovo doseganje na terenu, zato je žirija imela izjemno zahtevno nalogo. 

Vsi si želimo, da gre naravi dobro – a k temu lahko prispevamo le s sodelovanjem

Slovenska nagrada Natura 2000 poteka v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji in je organizirana po vzoru evropske nagrade Natura 2000. Maja Cipot, vodja LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) na Ministrstvu za naravne vire in prostor: »S slovensko nagrado Natura 2000 smo letos omogočili prijave za zadnjih pet let, pri nagradi v letu 2022 pa za zadnjih 18 let. Letos, ko obeležujemo 20 let Nature 2000 v Sloveniji, je zelo dragoceno, da z nagrado lahko izpostavimo primere dobre prakse iz vse Slovenije. Zato se vsem prijaviteljem zahvaljujem za pogum, da so oddali prijave – nagrajencem pa čestitam. Organizatorji Bioblitza Slovenija so skozi leta dokazali, da je mogoče z vztrajnostjo in dobro organiziranostjo pridobiti vrsto podatkov. Popisati čim več vrst na enem območju v 24 urah zveni zanimiv izziv – zahteva pa veliko znanja, organizacije in tudi vključevanja strokovnjakov. Vse to je organizatorjem uspelo več let zapored.« 

Slovensko nagrado Natura 2000 sta v imenu organizatorjev BioBlitza Slovenija prevzela Nino Kirbiš in Damjan Vinko.

Nino Kirbiš, soorganizator dogodka: »To priznanje je rezultat večletne predanosti, dela in strasti vseh naših popisovalcev, prostovoljcev in podpornikov, brez katerih dogodek ne bi obstajal. Ob tej priložnosti se zahvaljujemo 280 strokovnjakom za favno, floro in fungo za njihov neprecenljivi prispevek. Veselimo se nadaljnjega sodelovanja z njimi, saj prav njihova vztrajnost in zavzetost omogočata zbiranje novih podatkov o biodiverziteti Slovenije. Veseli nas, da je strokovna žirija prepoznala vrednost tako dogodka kot aktualnega poznavanja prisotnosti vrst. Le predstavljamo si lahko, koliko boljši in bolj dragocen vpogled bi pridobili, če bi tovrstne aktivnosti v Sloveniji trajale potrebnih več dni in bi se izvajale v različnih časih v letu. Podpora takšnim pobudam, kot je naša, s strani države bi bila vsekakor dobrodošla. Vendar pa moramo izpostaviti, da je za poznavanje narave potrebna dolgoročna in sistemska podpora, ki je nujna za uspešno poznavanje in ohranjanje biotske raznovrstnosti ter naravne dediščine Slovenije.”

Damjan Vinko, soorganizator dogodka: “Ker v Sloveniji zanemarjamo iskanje odgovora na vprašanje, koliko vrst živi pri nas, ne moremo enostavno umestiti pomena najdbe 3.350 vrst, ki smo jih zabeležili na BioBlitzih Slovenija. Vemo pa, da smo nekatere popisali prvič v državi, nekatere po več desetletjih. Ne zatiskajmo si oči pred upadanjem biotske pestrosti, kot ne pred dejstvom, da nam v državi bliskovito izumirajo tudi taksonomi, specialisti za biodiverziteto. Tudi sicer moramo v Sloveniji začeti raziskovanju in preučevanju biotske pestrosti namenjati več pozornosti. Nagrada je za nas spodbuda za nadaljnje delo in zaveza, da bomo še naprej prispevali k boljšemu razumevanju in varovanju slovenske narave. To pa pričakujemo tudi od odločevalcev. Hvala vsem, ki ste del te zgodbe – skupaj varujemo prihodnost narave!”

Slovenska nagrada Natura 2000 bliskovitemu popisu flore, favne in funge

Nagrado so prevzeli Slovensko odonatološko društvo, Botanično društvo Slovenije, Center za kartografijo favne in flore ter Herpetološko društvo – Societas herpetologica slovenica za dogodek BioBlitz Slovenija, ki so ga letos organizirali že osmo leto zapored.

Osnovna ideja BioBlitza je preprosta: v enem dnevu (24 urah) na omejenem območju popisati čimvečje število vrst. Na dogodek so vabljeni slovenski in tuji raziskovalci in strokovnjaki, ki se ukvarjajo s posameznimi taksoni. Skupen cilj je izboljšati poznavanje lokalne in državne favne, flore in funge. Udeleženci dogodka z jasnimi cilji in beleženjem rezultatov pomembno prispevajo k poznavanju narave.

Žirija je pri ocenjevanju prijave izpostavila, da projekt zagotavlja pomembne podatke za izboljšanje poznavanja biodiverzitete. Učinkovitost se ne zagotavlja zgolj vsebinsko, ko se z enodnevnim naporom zberejo podatki za različne vrste, pač pa tudi stroškovno, saj gre po naravi dogodka za prostovoljno akcijo. Interes raziskovalcev po odkrivanju neodkritega je zagotovo motiv, ki pomembno prispeva k trajnosti aktivnosti, seveda pa je za slednje tudi nujna primerna koordinacija, še posebej uspešne so pri tem različne nevladne organizacije.

Kratka predstavitev zmagovalne prijave BIOBLITZ SLOVENIJA - vsakoletni bliskovit popis favne, flore in funge na izbranem območju iz strani tuje in slovenske strokovne javnosti (raziskovalcev in strokovnjakov)

Območja Nature 2000: Žejna dolina, Lahinja, Javorniki – Snežnik, Rački Ribniki – Požeg, Ljubljansko barje

Naziv prijavitelja: Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica

Partnerji in sodelujoči: Slovensko odonatološko društvo; Center za kartografijo favne in flore; Botanično društvo Slovenije, Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica.
V letih 2023 in 2024 je Bioblitz organiziran v sodelovanju z Agencijo RS za okolje, in sicer v okviru projekta LIFE NarcIS (LIFE19 GIE/SI/000161), sofinanciranega s sredstvi EU, iz programa LIFE, v letu 2019 pa je bil projekt sofinanciran v sklopu projekta Še smo tu – domorodne vrste še nismo izrinjene, v letu 2017 pa v sklopu projekta Invazivke nikoli ne počivajo.

Kratka predstavitev: V časih, ko se vse šteje in meri, je pomembna tudi številčna ocena vrst, prisotnih v nekem koščku narave. Če se lahko med temi pokaže na peščico resnično redkih in ogroženih vrst, je sporočilo javnosti podčrtano. Osnovna ideja BioBlitza je preprosta: v enem dnevu (24 urah) na omejenem območju popisati čimvečje število vrst. Na dogodek so vabljeni slovenski in tuji raziskovalci in strokovnjaki, ki se ukvarjajo s posameznimi taksoni. Skupen cilj je izboljšati poznavanje lokalne favne, flore in funge. Na BioBlitzih Slovenija (2017–2023) je sodelovalo že 254 strokovnjakov za posamezne taksonomske skupine, ki so skupaj na sedmih BioBlitzih Slovenija zbrali 23.489 podatkov o biodiverziteti izbranih območij. BioBlitz Slovenija je bil prvič izveden v letu 2017 v Dragi, kjer so strokovnjaki in raziskovalci na 24-urnem dogodku popisali 1.580 taksonov organizmov (zbrali 5.537 podatkov). Leto kasneje so v Krajinskem parku Rački ribniki – Požeg določili 954 taksonov (2.796 podatkov) in v letu 2019 na Loškem polju popisali 942 taksonov (2.523 podatkov). V letih 2020 in 2021, ko sta zaradi prilagoditev na epidemijo covida-19 dogodka potekala deset dni, so popisovalci v Žejni dolini popisali 1.251 (3.950 podatkov) in ob Petelinjskem jezeru 1.228 taksonov (3.766 podatkov). Leto kasneje so ob izredno slabem vremenu v Krajinskem parku Lahinja popisovalci zabeležili 673 taksonov (1.283 podatkov). Na Vojskem je bilo popisanih več kot 1.150 taksonov (3.634 podatkov).
Kje vse je že Bioblitz Slovenija potekal in kakšen je bil prispevek dogodkov k poznavanju lokalne (in državne) biodiverzitete, je predstavljeno tudi na spletni strani.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE