Skoči do osrednje vsebine

Živo podzemlje: sporočite najdbe podzemnih živali

V Skupini za speleobiologijo na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani so v projektu LIFE NarcIS začeli z zbiranjem podatkov o najdbah podzemnih živali. Podatki o živalih iz jam so izredno dragoceni, saj so to večinoma človeku nedostopna okolja. Poleg jam lahko podzemne živali najdete tudi v izvirih, vodnjakih, zastali vodi na gozdnih tleh ali na poplavljenih travnikih. Če ste opazili katero od podzemnih živali, vas vabijo, da jih fotografirate, podatke pa vnesete na zivo.podzemlje.si

Podzemna okolja so življenjski prostor vrste različnih skupin živali: od polžev, rakov in žuželk, do netopirjev in dvoživk, med katerimi je najbolj znana človeška ribica. Vrstna pestrost podzemnih živali v Sloveniji je med največjimi na svetu. Odkrivanje podzemnih živali se je začelo z najdbo hrošča drobnovratnika v Postojnski jami in njegovim znanstvenim opisom, zato imajo podzemne živali tudi velik kulturni pomen. 

Sporočanje podatkov o opažanju podzemnih živali je preprosto. Glede na to, kje ste našli podzemne živali, na spletni strani s klikom izberete ilustracijo jame, izvira ali drugih nahajališč (vodnjaki, rudniki, poplavljeni travniki, itd.). V obrazec nato vnesete podatke o lokaciji najdbe: ime, koordinate in fotografijo lokacije. Če ste žival našli v jami, vnesite še katastrsko številko jame, ki jo lahko pridobite na tej povezavi. Sledijo podatki o opaženi živali, kjer opredelite vrsto živali ali drugo taksonomsko uvrstitev, število opaženih osebkov in druge značilnosti. Pri tem vam bodo v pomoč fotografije in podrobnejši opisi nekaterih lažje prepoznavnih vrst (človeška ribica) ali skupin živali na spletni strani. V primeru, da opažene živali ni na seznamu, ga v obrazcu dodate v razdelku »drugo«. 

Podatke bodo preverili strokovnjaki Skupine za speleobiologijo, pri čemer jim bodo kakovostne fotografije v veliko pomoč. S pomočjo pridobljenih podatkov bodo dopolnili informacije o razširjenosti posameznih podzemnih vrst živali in hkrati prispevali k njihovemu boljšemu varovanju.

Več informacij je dostopnih na tej povezavi


Trnati ježek iz družine mokric krogličark (Sphaeromatidae) (foto: Teo Delić)

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE