Skoči do osrednje vsebine

Marjana Hönigsfeld Adamič

Življenjepis

Zanimanje za naravo, posebno sesalce, jo je spremljalo iz otroštva, ki ga je preživela v Litiji, ob reki Savi. Študij biologije na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, ki ga je zaključila z diplomo iz biologije živalskih vrtov, jo je pripeljal tudi na poklicno pot biologa, ki pa se je lahko polno uresničila šele po dvajsetih letih uredniškega dela z revijami in knjigami v različnih založniških hišah. Po izgubi službe se je odločila za podiplomski študij varstva naravne dediščine in ustanovila zasebni nepridobitni zavod z imenom LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine. V celoti se je posvetila proučevanju ogrožene in hkrati skrivnostne živalske vrste, evrazijske vidre, njene ekologije in življenjskega okolja – sladkovodnih ekosistemov.
Že dve desetletji je članica in nacionalna predstavnica v skupini za vidre pri Komisiji za ohranjanje vrst Svetovne zveze za varstvo narave (IUCN/SSC). V okviru svojega zavoda pripravlja in vodi manjše in večje naravovarstvene projekte, s katerimi skuša po načelih interpretacije narave z vidro kot karizmatično vrsto predvsem izobraževati in ozaveščati šolsko mladino pa tudi druge ciljne skupine. Nenehno si prizadeva za dobre stike z ljudmi »na terenu«, saj so pomemben vir podatkov o pojavljanju vidre. Vodenje in sprotno izpopolnjevanje baze podatkov o razširjenosti te živalske vrste v Sloveniji je namreč ena ključnih dejavnosti zavoda LUTRA.
Zadnja leta je njeno življenje razpeto med Ljubljano in Goričkim, kjer vodi projekt LIFE-NATURA Ohranjanje vidrine populacije na Goričkem; v tem okviru skrbi predvsem za koordinacijo med partnerji in izvajalci, za stike z mediji in javnostjo, pripravlja ozaveščevalne akcije in, seveda, poročila.

Aktivnosti v okviru Nature 2000

Sodelovala je s skupino, ki je pripravljala ustanovitev Krajinskega parka Goričko in vodila delavnice Natura 2000. Pripravila je Strokovne osnove za vzpostavljanje omrežja Natura 2000 za vidro v Sloveniji, po katerih so bila oblikovana posebna varstvena območja za vidro. Največje med njimi je Goričko, kjer poteka LIFE projekt. V okviru zavoda Lutra je izpeljala več komunikacijskih in izobraževalnih projektov za vidro v okviru Nature 2000. Ena večjih nalog je zasnova in izgradnja vidrinega informacijskega centra v okviru projekta LIFE v Križevcih, kjer se bodo nadaljevale strokovne naloge in komunikacijske aktivnosti projekta.

Zanimivosti

  • Več poljudnih in strokovnih prispevkov v časopisih in revijah s področja narave, predvsem o vidri in njenem varstvu.
  • Posebno mesto med osebnimi dosežki pripada zamisli in ureditvi prve skupne izdaje Domačih in tujih živali v podobah Frana Erjavca (MK).
  • Inštitut LUTRA je dobil dve nagradi Dobre družbe, prvič za zgodbo o uspehu O povodnem možu in projektnem psu (2005), drugič za Tri srca za vidro - partnersko sodelovanje z družbo Radenska d.d. (2007).
  • Ustanavlja fundacijo Aqualutra, ki bo povezala organizacije »dobre volje« v prizadevanjih za ohranjanje vidre in naravnih voda.
  • Posebno veselje je glasba. Uživa v druženju, petju in vodenju Biološkega okteta BF.

Zadnja sprememba: 06. 02. 2023

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE