Skoči do osrednje vsebine

Habitatni tipi

Sestoji navadnega brina (Juniperus communis) na suhih traviščih na karbonatih

Koda: 5130
Biogeografska regija:
Alpska regija
Celinska regija
Sestoji navadnega brina
Sestoji navadnega brina (M.Kaligarič)
Sestoji navadnega brina
Sestoji navadnega brina (B.Trčak)
Sestoji navadnega brina
Sestoji navadnega brina (N.Jogan)

Srednjeevropska grmišča z brinom v nižinah in montanskem pasu, večinoma na Primorskem krasu so sukcesijske faze na suhih traviščih iz razreda Festuco-Brometea. Med brinjem, ki prevladuje, so zastopane vrste iz enote 34 oziroma pripadajočih podtipov.

Ker ne gre za habitatni tip, ki bi ga definiral večji blok vrst, pri katerih je pomemben areal, ampak gre bolj za morfološko enoto, ki jo definira ena sama vrsta, ki pa ima dokaj široko evrosibirsko razširjenost, je temu primerno skoraj povsod po Evropi razširjen tudi ta habitatni tip.

Gre za zmerno suha do suha rastišča, v Sloveniji v glavnem na apnencu in dolomitu, redkeje na kislih peskih (Goričko), silikatih (Pohorje) ali eocenskem flišu (Istra, Brkini). Pojavlja se praktično po vsej Sloveniji, vendar najbolj množično na Primorskem Krasu.

O ogroženosti brinovja je težko govoriti, saj se je njegov obseg na račun zaraščanja odprtih travišč po predvidevanjih celo povečal. Stalna dinamika praktično onemogoča ohranjanje tega habitatnega tipa v isti razvojni fazi oziroma bi za to bilo potrebno zelo specializirano gospodarjenje.

Pri dokončnem zaraščanju površine, kjer brinovje predstavlja vmesno fazo, lahko pričakujemo, da tudi te vrste tam ne bo več v tolikšnem obsegu.

Hvala za vaš odziv

Če želite na vaš odziv prejeti odgovor odgovorne institucije, lahko zaprosite za odgovor.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
DA NE