Gozdarji za Naturo 2000
Serijo so pripravili v Zavodu Štirna v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji. Skupno so k sodelovanju povabili 19 sogovornikov, med katerimi so strokovnjaki za upravljanje z gozdom in lastniki gozdov. Med večjimi lastniki sta izkušnje z naravovarstvenimi ukrepi predstavila tudi predstavnika upravljalcev: za Republiko Slovenijo družba Slovenski državni gozdovi; za Nadškofijo Ljubljana pa Metropolitana d.o.o. V enem izmed videov spoznamo tudi dobro prakso iz Triglavskega narodnega parka. Gregor Danev, direktor, Zavod za gozdove Slovenije: "V Sloveniji se ponašamo z več kot 100-letno tradicijo uspešnega upravljanja gozdov. Skrbniki te tradicije smo danes na Zavodu za gozdove Slovenije, kjer v upravljanje z gozdom vključujemo tudi inovativne rešitve in sodobne tehnologije. Del tega je izobraževalna serija Gozdarji za Naturo 2000, ki je namenjena predvsem revirnim gozdarjem in lastnikom gozdov. Primere dobrih praks s terena smo skupaj s strokovnjaki in lastniki prenesli v izobraževalne videe."
Gozdovi pokrivajo 58 % Slovenije. Območja Nature 2000 pokrivajo malo manj kot polovico slovenskih gozdov. Več kot dve tretjini slovenskih območij Nature 2000 je v gozdovih (70 %). V slovenskih gozdovih prevladujejo listavci (55,7 %), 44,3 % je iglavcev. Med drevesnimi vrstami prevladujeta bukev (33 %) in smreka (30 %). V gozdovih v območjih Nature 2000 pa se ukrepi pogosto načrtujejo za vrste hroščev (npr. bukov kozliček) in gozdnih ptic (divji petelin, koconogi čuk, triprsti detel) – za katere so tudi predstavljeni ukrepi v izobraževalni seriji.
V izobraževalni seriji Gozdarji za Naturo 2000 so štirje videi namenjeni predstavitvi konkretnih ukrepov varstva narave: ekocelice, habitatna drevesa, odmrla lesna biomasa in mirna območja. Financiranje za te ukrepe v zasebnih gozdovih lahko lastniki v sodelovanju s strokovnjaki za upravljanje z gozdom pridobijo iz Gozdnega sklada. Ti ukrepi so del celovitega upravljanja z gozdom, ki ga lahko spoznamo v videih: Gozdarji za Naturo 2000, Nega gozda ter Bolezni in škodljivci. Slednji video prikazuje vse pogostejše izzive, s katerimi se srečujemo v slovenskih gozdovih – tudi zaradi podnebnih sprememb. Dva videa v seriji sta namenjena gozdnim vodnim virom – to sta Obnova in vzdrževanje gozdnih vodnih virov ter Dvoživke Slovenije. Ta dva videa pa dopolnjuje tudi priročnik, ki bo v pomoč predvsem strokovnjakom za upravljanje z gozdom in tistim lastnikom, ki se v svojih gozdovih srečujejo z vodnimi viri.
V Sloveniji imamo več kot 100-letno zgodovino upravljanja gozdov. Ker pa imamo več kot 77 % gozdov v zasebni lasti (20 % gozdov je v državni lasti), je pri ohranjanju gozdov ključnega pomena dobro sodelovanje strokovnjakov za upravljanje z gozdom in lastnikov. Pri tem je pomembno dobro poznavanje in razumevanje različnih faz življenjskega cikla gozdov, saj so nanje vezane različne živalske, rastlinske in glivne vrste. Pri upravljanju z gozdom je pomembno, da so na širšem območju prisotne vse razvojne faze.
Zavod za gozdove Slovenije upravljanje z gozdovi načrtuje na načelih trajnosti, sonaravnosti in večnamenskosti. Pri tem sodeluje z drugimi strokovnimi organizacijami in lastniki gozdov, v sodelovanju s katerimi vsakih 10 let pripravlja gozdnogospodarske načrte gozdnogospodarskih območij in enot. V Sloveniji imamo razglašene gozdne rezervate, varovalne gozdove in prispevamo k varstvu živalskih, drevesnih in drugih rastlinskih vrst v gozdovih Nature 2000. Upravljanje z gozdom temelji na razvojnih fazah gozda in vključuje vse funkcije gozda ter odločanje temelji na sodelovanju z deležniki. Gozdnogospodarski načrti gozdnogospodarskih območij so v celoti usklajeni z zahtevami varstva narave. Usklajevanje poteka z Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave, ki poda naravovarstvene smernice. Izvedena je tudi celovita presoja vplivov na okolje. Gozdnogospodarski načrti so usklajeni tudi s Programom upravljanja območij Natura 2000.