Pestrost prijav na slovensko nagrado Natura 2000
Na slovensko nagrado Natura 2000 smo prejeli 18 prijav organizacij, projektov in aktivnosti, ki so v zadnjih petih letih doprinesli k pozitivnim učinkom varstva narave na enem ali več območjih Nature 2000 v Sloveniji. Skupno 12 prijaviteljev je aktivnosti izvajalo v 35 območjih Nature 2000, pri tem pa so vključili več kot 130 sodelujočih organizacij. Vse prijave na slovensko nagrado Natura 2000 si lahko ogledate na naslednji povezavi.
Primere dobre prakse ocenjuje devetčlanska strokovna žirija, ki bo z delom zaključila do konca septembra. V začetku oktobra bo sledila razglasitev finalistov. Slovenska nagrada Natura 2000 bo letos podeljena drugič v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 – prvič je bila podeljena v letu 2022. Več informacij o zmagovalcih prve slovenske nagrade je dostopnih na tej povezavi.
Kaj imajo skupnega prijave na slovensko nagrado Natura 2000?
Prijavam je skupno predvsem sodelovanje pri varstvu narave – od sodelovanja na eni lokaciji, v občini, v regiji do sodelovanja na ravni Slovenije, pa tudi prek meja države. Prijavitelji so zabeležili sodelovanja med varstvom narave, kmetijstvom, gozdarstvom, gospodarstvom, turizmom, lastniki zemljišč, lokalnimi skupnostmi in različnimi institucijami. Med prijavitelji so vse od majhnih skupin do velikih partnerstev – od sistemskega dela organizacij, ki je organizirano v več letih, do posameznih aktivnosti na terenu. Vsem pa je skupno doseganje konkretnih rezultatov pri varstvu narave.
Prijavam je skupna tudi izjemna raznolikost, kje vse so aktivnosti potekale – od aktivnosti na eni lokaciji do večih območij Nature 2000. Potekale so tako v visokogorskem svetu kot na ravnicah, na travnikih in kmetijskih površinah, v gozdovih, ob vodah. Izjemno pester je s tem tudi seznam vrst in habitatnih tipov (življenjskih okolij), k varstvu katerih so prijavitelji na slovensko nagrado Natura 2000 prispevali.
Izjemna je tudi pestrost aktivnosti varstva narave – od že dobro poznanih in uveljavljenih do takih, ki so bile v Sloveniji izvedene prvič. Tudi časovno pestrost je mogoče zabeležiti med prijavami – od spoznavanja trenutnega stanja do spremljanja stanja v daljšem obdobju, celo zgodovinski podatek izpred več kot 6.500 let je na seznamu prijav.