Zakaj se prijaviti na slovensko nagrado Natura 2000?
Slovenska nagrada Natura 2000 izpostavlja primere dobrih praks z dolgoročnimi učinki. Do 2. septembra 2024 lahko prijavite organizacije, aktivnosti in projekte, sofinancirane iz različnih finančnih mehanizmov, ki upravljajo ali vključujejo eno ali več območij Nature 2000 ter so prinesli pozitivne učinke za varstvo narave v zadnjih petih letih.
S prvo slovensko nagrado Natura 2000 smo v letu 2022 dobili izbor najboljših praks varstva narave v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi za preteklih 18 let Slovenije v Evropski uniji. Skupno 6 zmagovalcev je z nagrado dobilo dodatno potrditev odličnega dela s strani strokovne žirije. S tem pa tudi prepoznavnost njihovega dela in rezultatov na nacionalnem nivoju in v lokalni skupnosti. Med nagrajenci so tako ljubitelji narave kot znanstveniki; majhne skupine in velika partnerstva; sistemsko delo organizacij, kot tudi posamezne aktivnosti in projekti – vsem pa je bilo skupno doseganje konkretnih rezultatov na terenu. Zmagovalce slovenske nagrade Natura 2000 iz leta 2022 smo prosili, da z nami podelijo svoje izkušnje ob prejemu nagrade in priporočila za potencialne nove prijavitelje.
»Nagrada Natura 2000 nas je vzpodbudila tudi k prijavi na evropsko nagrado Natura 2000, kjer smo se letos kot edini slovenski projekt uvrstili med finaliste.«
Leon Kebe, Notranjski regijski park: »Notranjski regijski park pod eno streho združuje varstvo narave, turizem in kulturo, podeljena nagrada Natura 2000 pa je pohvala vsem zaposlenim za naša prizadevanja in dokaz, da le multidisciplinarni pristop k delu in izvedbi projektov prinaša uspeh. Nagrada pomeni tudi priznanje za izjemno delo in sodelovanje vseh lokalnih deležnikov, ki so nam pomagali vrniti glavni vodotok Cerkniškega jezera, Stržen, v Valvasorjeve čase. Nagrada Natura 2000 nas je vzpodbudila tudi k prijavi na evropsko nagrado Natura 2000, kjer smo se letos kot edini slovenski projekt uvrstili med finaliste.«
»Nagrada je prinesla še okrepljeno sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, povečano prepoznavnost med lokalnimi prebivalci in prepoznavnost v širšem slovenskem prostoru.«
Barbara Ploštajner, Kozjanski regijski park: »Pri pripravi prijave smo tehtno razmislili, katero območje Natura 2000 in katere aktivnosti pri soupravljanju območja bomo predstavili pri prijavi. Simbolno je Kozjanski park povezan z jabolkom in visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki, zato smo se odločili za SPA Kozjansko, visokodebelne travniške sadovnjake kot gnezdilni in prehranjevalni habitat za številne vrste ptic ter številne dolgoletne aktivnosti povezane z revitalizacijo in ohranjanjem habitata. Hkrati so aktivnosti povezane z ohranjanjem visokodebelnih travniških sadovnjakov najbolj poznane med domačini, z njimi se najbolj identificirajo. V strokovnih krogih so vrsto let potekala razmišljanja o statusu oziroma umestitvi visokodebelnih travniški sadovnjakov – kulturna krajina, kulturna dediščina, habitat? Nagrada pomeni potrditev, da med atributi narave in kulture ni smiselno postaviti stroge ločnice, ampak da gre za povezanost in soodvisnost, s katero dosegamo multiplikativne učinke. Nagrada predstavlja širše razumevanje, da smo aktivnosti in cilje zastavili v pravi smeri in je hkrati motivacija za nadaljnje delo.
Nagrada Natura 2000 na področju ohranjanja vrst in habitatnih tipov je priznanje delu skrbnih lastnikov kozjanskih travniških sadovnjakov skozi čas ter hkrati motiv in zaveza za nas, sedanje prebivalce in upravljavce prostora Kozjanskega parka ter naše naslednike, da bomo tudi v prihodnje delovali v smeri ohranjanja izjemne narave in podobe naše kozjanske krajine. Nagrada je prinesla še okrepljeno sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, povečano prepoznavnost med lokalnimi prebivalci in prepoznavnost v širšem slovenskem prostoru. Nagrada Natura 2000 je sovpadla z mednarodno nagrado Unesca Melina Mercouri, ki smo jo prejeli za varstvo in upravljanje kulturne krajine.
Nagrade, priznanja itd. dejansko pomenijo potrditev dobrega dela, kar je v varstvu narave še posebej pomembno. Tovrstni dogodki predstavljajo priložnosti, ko lahko podrobneje in širši javnosti predstavimo širok spekter dejavnosti, ki so potrebne za dosego določenega varstvenega cilja. Predvsem je pomembno, da se ob prejemu nagrad in priznanj upravljavci zavarovanih območij znamo zahvaliti lokalnemu prebivalstvu, ki upravlja, obdeluje prostor.«
»Poleg nacionalnega nivoja je prestižna nagrada v kategoriji slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000 naši skupini na Nacionalnem inštitutu za biologijo gotovo prinesla tudi večjo prepoznavnost znotraj domače inšitucije, enako pa tudi v splošni naravoslovni javnosti.«
Dr. Al Vrezec, Nacionalni inštitut za biologijo: »Na Nacionalnem inštitutu za biologijo (NIB) se na Oddelku za raziskave organizmov in ekosistemov (EKOS) že skoraj dve desetletji zelo aktivno posvečamo raziskavam hroščev. V Sloveniji živi po ocenah okoli 6.500 vrst teh žuželk. Žal so številne že možno ogrožene. Evropska Habitatna direktiva vključuje 17 vrst, ki živijo v Sloveniji.
Zelo smo ponosni, da smo bili leta 2022 v okviru pobude slovenska nagrada Natura 2000 razglašeni za zmagovalce v kategoriji slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000, in sicer s prijavo “Monitoring in raziskave hroščev (Coleoptera) evropskega varstvenega pomena v Sloveniji”. Podelitev omenjene nagrade še danes razumemo kot potrditev naravovarstvene stroke, da z našimi raziskavami, osveščanjem in izobraževanjem javnosti ter sodelovanjem z državnimi inštitucijami in odločevalci ključno prispevamo k poznavanju vrst hroščev Nature 2000 ter k ohranjanju njihovih populacij in življenjskih okolij tako v Sloveniji kot v Evropi. Nagrado razumemo tudi kot sicer sramežljivo potrditev države, da so bazične terenske raziskave in dolgoročni monitoringi vrst hroščev evropskega varstvenega pomena v Sloveniji ključni za načrtovanje in izvedbo naravovarstvenih ukrepov, določanje naravovarstvenih prioritet na ravni države in posameznih Natura 2000 območij ter seveda tudi za spremljanje doseganja ciljev in učinkovitosti zastavljenih varstvenih ukrepov.
Poleg nacionalnega nivoja je prestižna nagrada v kategoriji slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000 naši skupini na Nacionalnem inštitutu za biologijo gotovo prinesla tudi večjo prepoznavnost znotraj domače inšitucije, enako pa tudi v splošni naravoslovni javnosti. Verjamemo tudi, da bo nagrada doprinesla k zavedanju, da je spremljanje populacijskih trendov in razširjenosti vrst ter zaznavanje tozadevnih sprememb nujno in da je treba nadaljevati državni oziroma nacionalni monitoring vseh vrst hroščev evropskega varstvenega pomena, vključno z vpeljavo novih metodoloških pristopov. Rezultati teh aktivnosti so namreč ključni za opredelitev in izvajanje konkretnih varstvenih ukrepov ter potrebni za preverjanje njihove uspešnosti.
Bodoče prijavitelje, ki šele razmišljajo o prijavi, spodbujamo, da se prijavijo. Slovenska nagrada Natura 2000 je namreč priložnost za inventuro in interni razmislek o prispevku določene organizacije, ekipe ali posameznika k ohranjanju slovenske narave ter vrst in območij Nature 2000, hkrati pa v tem kontekstu tudi primeren izziv in priložnost za tozadevno potrditev širše slovenske naravovarstvene skupnosti.«
»Prijava na nagrado Natura 2000 je priložnost, da drug drugemu damo priznanje za naše skupno delo in da proslavimo vse najboljše, kar nam je takšno sodelovanje dalo tudi kot posameznikom.«
Tanja Košar Starič, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna enota Celje: »Nagrada nam je prinesla priznanje za prepoznavnost učinkov dolgoletnega sodelovanja med strokovnimi službami (Zavoda za gozdove Slovenije in Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave), lastniki zemljišča, domačini Vrhka ter lokalno skupnostjo (Krajevna skupnost Tržišče, Občina Sevnica) in društvi (Turistično društvo Tržišče, Planinsko društvo Lisca Sevnica). Če strokovne službe povezovanje vidimo kot predpogoj za uspešno ohranjanje in upravljanje delov narave, ki imajo poseben status, društva in posamezniki v tem vidijo možnost uresničevanja poslanstev in izkazovanja svojih prepričanj in načel. Prijava na nagrado Natura 2000 je priložnost, da drug drugemu damo priznanje za naše skupno delo in da proslavimo vse najboljše, kar nam je takšno sodelovanje dalo tudi kot posameznikom.«
»Družba so-nagrajencev je za področje naravovarstva v Sloveniji elitna in v čast nam je, da smo skupaj z njimi prejeli nagrado. To velja tudi za vse nominirance, ne le za nagrajence!«
Informativno izobraževalna služba, Triglavski narodni park: »To, da smo bili med nagrajenci prve slovenske nagrade Natura 2000 (v kategoriji komunikacijske akcije za območja Nature 2000), nas je zares razveselilo in nam dalo prepotrebno potrditev, da delujemo v pravo smer. Družba so-nagrajencev je za področje naravovarstva v Sloveniji elitna in v čast nam je, da smo skupaj z njimi prejeli nagrado. To velja tudi za vse nominirance, ne le za nagrajence!
Nagrado smo prejeli za sodelovanje s šolami in ostalimi deležniki v Biosfernem območju Julijske Alpe, kar je kompleksno delo, ki zahteva veliko vztrajnosti in potrpežljivosti, saj se rezultati pokažejo šele po določenem času konsistentnega pozitivnega komuniciranja, razreševanja skupnih izzivov, prilagajanja, hitre odzivnosti, iskanja virov in posledičnega skupnega delovanja za dobro skupnega prostora.
Nagrada nam pomeni veliko tudi zato, ker se v okviru Nature 2000 prepoznava Biosferno območje Julijske Alpe, njegov pomen in pomen skupnega delovanja vseh deležnikov (tudi izven) Natura 2000 območja za doseganje ciljev zavarovanih območij narave in varovanja narave ter kulturne dediščine nasploh – z roko v roki s trajnostjo na vseh področjih našega delovanja.
Menimo, da je s pomočjo nagrade naše delo z mladino in deležniki ter območje z vidika upravljanja postalo bolj vidno, hkrati pa, da Natura 2000 kot mehanizem s pomočjo nagrad postaja bolj prepoznavna in da smo zato kot državljani vedno bolj ponosni na varovanje narave na nacionalnem in evropskem nivoju.
Vsaka prijava v izbor za nagrade, ki se podeljujejo za dobro delovanje na področju naravovarstva pomeni, da se na ta način konkretna dobra praksa pojavi na vidnem zemljevidu in da je lahko nekomu (npr. tudi instituciji), ki ne ve, kako se lotiti izziva, pomemben navdih in vzpodbuda. Ni najbolj pomembno, da smo nagrajeni, pomembno je, da se lahko učimo drug od drugega in si pomagamo. Nagrade dajejo priznanja (ki jih pri delu vsak potrebuje), hkrati pa ozaveščajo o dobrih praksah v naravovarstvu.«
»Tudi zaradi nagrade so naša prizadevanja bolje prepoznana v javnosti.«
Zavod za gozdove Slovenije: »Nagrade smo se seveda zelo razveselili, še posebej zato, ker smo s tem dobili dodatno priznanje za naša dolgoletna prizadevanja za reševanje konfliktov med človekom in zvermi. Preprečevanje konfliktov z zvermi je namreč ena od ključnih aktivnosti - tako za ohranjanje zavarovanih vrst zveri ter izboljšanje razumevanja in s tem sprejemanja prisotnosti zveri med prebivalci, ki živijo na območju, kjer so le-te prisotne.
Vsako priznanje za delo na področju dela naših projektov pomeni, da nekaj delamo dobro. Tudi zaradi nagrade so naša prizadevanja bolje prepoznana v javnosti. V Sloveniji so številni projekti, ki se ukvarjajo z vrstami in območji Nature 2000. Pomembno je, da se tudi splošna javnost zaveda pomena teh vrst in habitatov in nagrada Natura 2000 je lahko pri tem v veliko pomoč, še posebej za vrste (in habitate), ki so velikokrat prezrte.«